Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Мені знадобилося два дні для того, щоб стабілізувати емоційний стан та максимально тверезо подивитися на те, що ми почули в історичному інтерв’ю операційного директора NAVI Олексія xaoc Кучерова, яке він дав Олсіору 31 травня.

Багато хто з моїх співрозмовників використав одну і ту саму фразу для того, щоб описати це інтерв’ю – “як вуж на сковорідці” і це при тому, що інтерв’юер Михайло Звєрєв був максимально м’яким і толерантним. Якби Кучеров наважився давати інтерв’ю нашому порталу, він би не отримав таку “теплу ванну”. 

Тож давайте по пунктах розберемо основні моменти інтерв’ю, де Кучеров відверто маніпулював, вводив в оману, або тікав від гострих питать, та зробимо первні висновки. 

Страх керівництва NAVI

Почнемо з того, що CEO NAVI Євген Золотарьов уникнув відповідальності та відправив на інтерв’ю свого підлеглого. Сам Золотарьов відмовляється виходити у публічний простір. Його мотиви не відомі, але скоріше за все це просто страх.

Зручний інтерв’юер

Ні для кого не секрет, що студія Maincast тісно пов’язана з NAVI, довгий час вони навіть знаходилися на сусідніх поверхах в одному офісному центрі. 

С такої позиції можна припустити, що NAVI давали інтерв’ю якщо не самі собі, то принаймні резиденту дуже дружньої організації, а не незалежному інтерв’юеру. І дійсно, упродовж усієї розмови, хоча Олсіор і задавав достатньо гострі питання, але видно, що найгостріші питання так і не були озвучені, а там, де Кучеров уникав відповідей, Звєрєв його не дотискав, а переходив до іншої теми.

Такій підхід не спрацював, а навпаки розкрив всі слабкі місця, про які ми зараз і поговоримо. 

Брехня про буткемпи в Україні

Відповідаючи на одне із питань Кучеров каже про те, що в Києві офіс починає працювати, але вони додатково відкривають буткемпи в Європі, бо в Україні неможливо нормально буткемпитися. 

Ми зрозуміли, що потрібно дивитися у Європу, бо в Україні не можливо проводити буткемпи. Ми плануємо в Берліні робити буткемпи, зробити там базу для тренування в комфортних умовах. Зараз вже є офіс. Ми розуміємо що ця ситуація на довго, в нас є на жаль такий сусід, якого ми повинні враховувати, тому ми плануємо відкривати офіси в Берліні та в Чехії. 

Тут директор NAVI маніпулює слухачами. В Україні немає жодної проблеми проводити буткемпи за виключенням буткемпів для росіян та білорусів, яких просто не пустять в Україну. Очевидно, що якби NAVI позбулася російських та білоруських гравців їй би не довелося відкривати новий офіс і облаштовувати буткемпи. 

Також зрозуміло, що з огляду на те, що майже у всіх складах NAVI є росіяни, в Україні до кінця війни буткемпів не буде взагалі. Саме тому, а не через війну в Україні NAVI переїзджають, а великий Український офіс залишиться пустим можливо назавжди. 

Відмовитись від українських фанатів

У відповіді на питання щодо хейту команди, як з української, так і з російської сторін видно, як Олексій не може підібрати нормально слова. Він починає юлити, відповідати розмитими формулюваннями. На думку Олексія, багато українців просто не розуміють позицію команди й тому він спробує її пояснити. 

…ми розуміємо, що багато українських уболівальників не до кінця розуміють чому так відбувається, не розуміють нашу позицію, тому ми зараз і спілкуємося з тобою. 

Тепер в них буде можливість або краще нас зрозуміти, або відписатися і не слідкувати за NAVI. 

В цьому місці вже стає зрозумілим, що команда обрала антиукраїнський шлях. Команда не намагається боротися за рідних фанів, вона не намагається прислухатися до них, вона сама обирає шлях зради та пропонує не вболівати за неї, якщо проросійська позиція команди не підходить українським фанатам.

Брехня про колективне рішення

Відповідаючи на питання про те, хто приймав рішення залишати росіян, Олексій Кучеров каже, що це було колективне рішення. 

Це надзвичайно важливе рішення, приймаємо його колективно, враховуючи думку кожного, бо одна людина може помилятися. 

Таке формулювання дуже популярне в політиці, коли треба зняти провину з конкретних людей. Невідомо, що буде далі, а при “колективному рішенні” начебто і немає винних, бо всіх разом покарати неможливо.

В NAVI працюють сотні людей, очевидно, що вони ніякого рішення не приймали, бо ніхто не буде обговорювати стратегічні рішення з дизайнерами, операторами чи літредакторами. Ті, хто приймав рішення про росіян, боягузливо сховалися за спинами звичайних співробітників, щоб не нести відповідальність перед українським суспільством, принаймні репутаційну. 

Брехня про причини відсутності нормальних гравців в Україні

Олексій каже, що росіян просто у чотири рази більше, тому і в команду їх беруть більше, бо в Україні немає кого брати, а в Росії є. 

Багато хто коментує — візьміть українців, але на жаль їх зараз немає. Ми фокусуємося на тому, щоб це змінилося. Хоча воно не очевидно, але по пропорціям треба розуміти, що пропорції 4 до 1 росіян та українців серед уболівальників, приблизно так само і з гравцями. 

Нагадаємо Олексію, що в часи, коли він грав, була така сама ситуація по пропорціях населення України та Росії, як і зараз, але в часи з 2003 по 2011 роки Українці вигравали в рази більше за Росіян. Це був результат цілеспрямованої роботи низки організаторів по всій країні, які зробили можливими такі досягнення.

Нагадаємо також, що населення Росії складає 144 мільйони, населення України складає 44 мільйони, а населення Данії складає 5,8 мільйона.

Водночас в ключовій дисципліні для NAVI CS:GO до ТОР-100 найуспішніших гравців всіх часів входить 4 українці, 11 росіян і 14 данців! Чи діє пропорція, про яку каже Кучеров? Ні, він просто маніпулює аудиторією. 

Відсутність сильних українських гравців – це наслідок багаторічної орієнтації NAVI на російський ринок, що сприяло затримці розвитку українського ком’юніті CS:GO. До створення академії NAVI роками нічого не робили для розвитку українського кіберспорту і навіть з відкриттям академії вони набрали туди більшість росіян. 

Брехня про склад з VALORANT

В запитанні про російський склад NAVI з VALORANT Кучеров каже, що в них просто немає можливості знайти українських гравців

Зараз весь склад складається із росіян і білорусів, але в Україні нема з кого формувати склад. Ми й до цього фокусувалися на українцях, але немає нормальних гравців. Ми будемо над цим працювати. 

Так, дійсно в Україні ніхто не займається проведенням змагань по VALORANT, на відміну від CS:GO який розвивають комп’ютерні клуби, федерації, асоціації та Gameinside, Валорант не розвиває ніхто, тому у NAVI немає можливості безкоштовно отримувати підготовлених гравців, як вони це звикли робити. Водночас команда не доклала жодних зусиль, щоб змінити цю ситуацію.

NAVI також має можливість брати європейськіх гравців, наприклад їх склад з Rainbow Six складається з чотирьох англійців та одного бразильця, але NAVI чомусь не йде на такий крок, а директор команди вводить слухачів в оману, кажучи, що вибору немає.

У відповідь на уточнююче запитання, щодо того, чому не беруть європейців замість росіян, Кучеров знову маніпулює слухачами, він переводить розмову на інший склад команди, уникаючи відповіді на задане питання.

Звісно розглядаємо [європейськіх гравців]. Коли ми шукали жіночий склад по CS:GO то був склад в Росії, але ми вибрали склад з Європи. 

Брехня про доходи та партнерів

В інтерв’ю Кучеров каже, що бренди пішли з російського ринку, але у команди глобальні бренди, тому вони залишилися з командою. 

Після початку війни багато компаній покинули Рашку і в них змінилися пріорітети, бо їм вже не цікава співпраця там. Як ти можеш заставляти партнера платити кошти, якщо ринок Росії не працює? Зараз це норма і треба розуміти, що так буде і надалі. 

В інший момент Кучеров каже, що всі склади окрім CS:GO в плані доходу мінусові.

Якщо говорити про прибутковість кіберспорту — це примарне явище. По звітам інших відкритих організацій видно, що це не прибуткова справа. У нас прибутковим є тільки CS, бо хлопці дуже гарно попрацювали минулого року. 

Про інші склади — немає таких які прибуткові, є такі що близькі до нуля. 

Якщо скласти до купи тези, що російський ринок тепер не цікавий партнерам команди, а всі склади крім CS:GO приносять клубу збитки, стає очевидним, що немає жодного логічного сенсу утримувати другорядні команди з росіянами у складі. Якщо навіть до війни вони були збитковими, то тепер за них навіть спонсори грошей не дадуть? 

Стає зрозумілим, що Кучеров або бреше відносно збитковості цих складів, або NAVI не має цілі їх монетизувати. Склади з росіянами – це частина проросійської пропаганди, вони потрібні лише для того, щоб на їх прикладі показувати, що Україна та Росія брати попри війну. 

Про санкції щодо російських команд

Кучеров підтвердив, що NAVI брала активну участь у створенні санкцій щодо російських команд Virtus.pro та Gambit. Але зі стратегії NAVI та відповідей стає зрозумілим, що NAVI не тільки не намагалися заборонити грати всім росіянам, вони навпаки були проти такого рішення, через те, що більшість гравців їх складів громадяни РФ.

Ми дійсно спілкувалися с ТО, командами й через посередників з Valve та обговорювали тему санкцій, щоб виробити спільні правила, враховуючи війну. Враховуючи наш досить великий вплив, ми змогли це питання підняти та виробити такі спільні правила. Тому так, ми докладали конкретних зусиль, щоб якось на це вплинути. 

Введенням санкцій щодо VP та Gambit дозволило NAVI прибрати головних конкурентів в регіоні. При цьому склалася парадоксальна ситуація, коли російські гравці VP та Gambit мають грати під чужим тегом, не можуть просувати партнерів та не можуть використовувати прапор власної країни.

Водночас інші громадяни Росії, які грають за NAVI, можуть рекламувати партнерів команди, грати під своєю назвою, а на футболках у них ми бачимо російські прапори. 

Бойкот Мейджора

У питанні, чи могли NAVI взагалі відмовитися від мейджора чи бойкотувати його, Кучеров відповідає так, що стає зрозуміло абсолютно все про патріотичність гравців команди. 

Велика ймовірність що склад би розпався, якби ми тисли на команду. Мейджор — це мрія кожного гравця, якщо її відбирати, то можна закривати склад і переформатовувати на англомовний. 

У багатьох українців зараз одна мрія – щоб закінчилася війна, щоб рідні залишилися живими. З відповіді Кучерова видно, наскільки команда далека від таких простих речей. Ви все ще вважаєте, що команда, гравці якої мають таке ставлення, може вважатися українською? 

Брехня про позицію Бумича

На питання щодо прощання з Бумичем, Кучеров каже, що він гарний хлопець і у нього нормальна позиція, яку він висловив у заяві.

Я розумію, що багато хто не розуміє цих моментів, Бумич кількома тижнями раніше висловив свою позицію і з нею все ОК.

Насправді з заявою Бумича все зовсім не ОК. Наводимо її повністю. 

— У травні виповниться 3 роки, як я капітан у NAVI. Багато пережив емоцій за цей період. Люблю свою команду та клуб і зараз відчуваю змішані почуття. Хочу вибачитися, що так довго мовчав з приводу того, що відбувається, і за недоречні пости Ліки.

Я провів в Україні безліч буткемпів, ніколи не утискався ні за якою ознакою і завжди відчував себе як удома. Мені шкода, що частина моїх співгромадян вірить телевізору і тому багатьом адекватним людям складно називати речі своїми іменами, в тому числі й мені зараз.

Розумію, що багатьох це повідомлення не задовольнить, але хочу сказати, що я за мир і проти кровопролиття, і поки це все, що я можу сказати. Зараз Мейджор, а потім ми з клубом вирішуватимемо як бути далі. Сподіваюся на вашу підтримку на турнірі.

В цій заяві Кирил Михайлов жодного разу не каже слово ВІЙНА, жодного разу не каже слова Росія та Путін, жодного разу не каже, хто винен у цій війні, його звернення можна інтерпретувати як завгодно. “За мир і проти кровопролиття“, наприклад може означати, що Україна має капітулювати, а не боротися за незалежність. 

Брехня про Сімпла

На дорікання щодо мовчання на Мейджорі про ситуацію в Україні Кучеров каже, що s1mple готував спеціальну промову.

Враховуючи наш виступ на мажорі Саша підготував промову на фінал, але ми так і не виграли. Він хотів це зробити максимально хайпово, але зараз питають чому він не сказав нічого? 

По-перше, тепер взагалі неможливо перевірити, чи готувалася промова, по-друге, команда мала зробити промову перед фіналом, якщо справді хотіла щось сказати. NAVI не могли бути впевнені у перемозі, бо програвали FaZe останнім часом, до того ж найбільше глядачів збирається перед стартом гри, а не після неї, коли всі відразу йдуть з трансляції. Це добре знає і s1mple і директор NAVI. 

Тому казка про промову є лише маніпуляцією аудиторією. Калуш на євробаченні не чекав на перемогу в конкурсі, щоб зробити промову, він зробив промову під час виступу, так само мав зробити й s1mple. Все інше – просто відмовки. 

Відносно інтерв’ю Сімпла HLTV, де він назвав війну “складною ситуацією у світі” Олексій Кучеров не зміг навіть захистити зірку команди, його відповідь просто принизлива і смішна. 

Якщо говорити про інтервьюсайту HLTV.org, чому він там не назвав війну війною, а назвав важкою ситуацією я не знаю. Не завжди очікування збігаються з реальністю, завжди збігатися неможливо.  

Невіра в перемогу України у війні

Відповідаючи на питання щодо майбутнього NAVI, Кучеров показово зізнається, що не знає як закінчиться війна, тобто він припускає програш України – ще один прояв антиукраїнської позиції керівництва команди. 

Враховуючи війну, не зрозуміло як вона закінчиться в якому форматі буде далі, тому не можу сказати. 

NAVI фінансували росіян під час війни

На запитання про NAVI HUB на Faceit  під час війни, Кучеров зізнався, що дійсно, новий сезон ХАБу було запущено вже після початку вторгнення Росії, а саме на початку березня. На запитання, чому так сталося, директор NAVI зіслався на партнерів Хабу, а про виплати призових більш ніж 40-ка росіянам та білорусам він взагалі не відповів. Олсіор перевів розмову на наступне питання. 

Треба розуміти, що у хабу є партнери, яких треба враховувати, тому ми тільки в кінці березня закрили його роботу для росіян. 

Насправді у хаба було 2 партнери – це Logitech та GG.bet. Обидва бренди повідомили, що йдуть з ринку Росії, тобто вони не могли чинити перепони у закритті хабу.

NAVI мали нагоду закрити хаб ще на початку війни, але зробили це тільки в той день, коли ми зв’язалися з керівництвом та попередили, що опублікуємо статтю про роботу хабу для росіян під час війни з Україною. Стаття вже була написана, ми надали її NAVI для ознайомлення, через кілька годин після цього на сайті NAVI з’явилося повідомлення про переформатування роботи ХАБу та вихід з ринку Росії. 

Судячи з того, що Кучеров так і не відповів на питання про виплату призових, які складали близько 5 тисяч доларів, ці гроші були виплачені громадянам РФ і пішли в тому числі на фінансування війни, що є кримінальним злочином.

Брехня про український прапор на міжнародних турнірах

На запитання про необхідність брати російських гравців, Кучеров знову маніпулює аудиторією. Він каже, що виходу немає і якщо не брати росіян, то NAVI доведеться закрити ті склади, де вони грають, а це призведе до того, що український прапор не будуть виносити на чисельні міжнародні турніри.  

Тому ми або маємо працювати з росіянами, або прощатися з всіма, але тоді треба прощатися з NAVI дуже на довго в багатьох дисциплінах.

А тоді й український прапор не будуть виносити на 2 мільйони глядачів.

Це відверта брехня, всім відомо, що в кіберспорті виносять або ставлять онлайн прапор країни, з якої більшість гравців складу. Коли виступає склад, де більшість гравців росіяни, то використовують російський прапор, НЕ УКРАЇНСЬКИЙ. 

Ще раз повторимо! Коли за NAVI грають росіяни, то NAVI сприяє просуванню російського прапора на змаганнях, а український прапор фігурує лише індивідуально у українських гравців, а також командно, якщо українців в команді більшість. 

В NAVI є лише 3 склади з 13, які можуть виходити і прославляти прапор України в той же час складів, які будуть виходити під прапором Росії на багатомільйонну аудиторію в NAVI  п’ять. У вас ще залишаються питання Росію чи Україну просуває NAVI на міжнародній арені? 

Про публічну позицію Росіян щодо війни

І знову маніпуляція аудиторією від директора NAVI. Він каже, що всі гравці нормальні і те, що вони переїжджають вже каже про їх позицію.

В нас немає гравців, які підтримують війну. Але в цілому я розумію, чому так багато людей нас критикує, але якщо гравець переїхав, то він вже не підтримує війну. 

Насправді гравець може переїхати через багато причин. Наприклад без NAVI він не зможе знайти роботу, або він боїться потрапити в російську армію і загинути. Мовчання – це завжди знак згоди. Отож якщо публічна особа не висловлює публічно антивоєнну позицію і не називає речі своїми іменами, вона згодна з політикою своєї держави.

Також Кучеров каже, що клуб не буде наполягати на висловлюванні проукраїнської позиції, бо це небезпечно для гравців. 

Ми не можемо просити його визначити позицію, бо йому доведеться повертатися до родичів в Росію. У нього можуть бути проблеми. 

Вимоги висловлювати радикальну позицію у нас немає, ми не маємо морального права просити це у гравців.

Знаходячись у безпеці за кордоном, Кучеров піклується за росіян, які грають в NAVI в той час, як кожного дня гинуть десятки і навіть сотні громадян його країни.

Операційний директор NAVI не розуміє, що пропаганда, якій слугує мовчазна позиція російських гравців та антиукраїнська позиція NAVI, просуває думку про братськість українського і російського народів, а це, в свою чергу, щодня забирає життя ні в чому не винних людей, це деформує правильне сприйняття молоддю подій наших днів, це руйнує імідж України в світі і спотворює в очах світової спільноти картину того, що зараз відбувається насправді. 

Висновки

На жаль, завдяки своїй проросійській позиції NAVI перетворилися на найбільний рупор російської пропаганди в українському та світовому кіберспорті. Шкоду, яку завдає команда, неможливо навіть уявити. В тойже час за нашою інформацією в Україні не залишилось жодної спортивної команди, в якій грають гравці з громадянством РФ і тільки в кіберспорті є таке ганебне явище, як команда NAVI.

Читайте також публікацію про антиукраїнські висловлювання Дениса electronic Шаріпова.

#deoccupationnavi #деокупаціянаві

Материалы по теме

NAVI Junior тріумфували на European Pro League Season 17. Українські клуби B8 і Monte повністю провалили турнір

0

NAVI Junior виграли European Pro League Season 17 з Dota 2. У фіналі турніру український клуб здолав MOUZ з рахунком 3-1. Чорно-жовті розгромили всіх на груповій стадії, а потім легко пройшлися по сітці Play-off.

NAVI VALORANT Ukrainian Saga – оголошено формат і призовий фонд всіх турнірів серії

NAVI анонсували деталі своєї серії турнірів з VALORANT – NAVI VALORANT Ukrainian Saga, які спрямовані на розвиток українського ком’юніті гри. Перший турнір серії вже відбувся навесні, ще два турніри відбудуться влітку та восени, а взимку серія завершиться великим фіналом.

Денис electronic Шаріпов перейшов в Virtus.pro. Цим вчинком він знищив агрументи, що в NAVI грали росіяни тільки з правильною позицією

Денис electronic Шаріпов перейшов в російську команду Virtus.pro, ця новина стала абсолютною несподіванкою для всієї спільноти Counter-Strike.

Riot розповіли, внутрішньоігрові капсули яких команд продаються найкраще.

0

 Riot виклали рейтинг найбільш популярних внутрішньоігрових VCT-капсул в трьох з чотирьох регіонах, де проходять франшизні ліги з VALORANT.