Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Аналітик, коментатор та блогер CS:GO Олександр Петрик дав дуже велике, розгорнуте та відверте інтерв’ю українському спортивному порталу Tribuna.com Окрім стандартних тем мова зайшла і на такі складні та важливі теми, як то перехід на українську мову, створення українськомовного контенту, неприйнятну позицію NAVI щодо росіян у своїх складах, та незрозумілі висловлювання найкращого гравця світу Олександра s1mple Костилєва.

Можливо це найкраще інтерв’ю зі світу кіберспорту з однією з найрозімніших людей в українському кіберспорті. Пишаємося, що свій кіберспортивний шлях Саша розпочинав як редактор нашого видання. 

Нижче наводимо найбільш гострі питання і відповіді з інтерв’ю

– Як вважаєш, чи слугує виправданням ігноруванню війни той факт, що росіяни просто «бояться» висловитись?

– Якщо чесно, то для нас, українців, це вже не може бути ніяким виправданням. Я давно забив намагатися пояснити щось там комусь в росії. Розумію ситуацію, в якій вони опинилися, але, скажімо так: мені байдуже на неї. Тому що ситуація, в якій опинилися саме ми – набагато гірша, і хвилювати мене має виключно вона і її вирішення.

Я не знаю, як досі той самий ceh9 спілкується з росіянами, намагається їм щось донести. Так само Міша «Kane», Даня «Zeus» – не знаю, звідки в них стільки витримки. Я вже просто забив на всіх росіян, ігнорую їх, бо не хочу травмувати самого себе, забирати енергію на те, щоб комусь там щось донести.

Найкраще їм усе пояснюють наші хлопці і дівчата, які зараз в ЗСУ. Вони ліпше за усіх донесуть їм ту інформацію, яку треба засвоїти.

– А як щодо думки, ніби кіберспорт має залишатися територією «поза політикою»?

– Та те, що і кіберспорт, і спорт «поза політикою» – це усе пропагандистські штампи, які використовуються тоді, коли їх вигідно використовувати. Коли є якісь проблеми, то кіберспорт – це політика, коли це незручно – кіберспорт у нас «поза політикою». Ті, хто досі говорять цю фразу, вони просто не розуміють, що відбувається. Їм просто хтось колись сказав її, вона припала до душі і тепер використовується кожен раз, як щось не подобається. От і все.

А загалом, і кіберспорт, і спорт – вони завжди були частиною політики. Кіберспорт трохи менше, в основному все ж таки якийсь великий спорт. Вони завжди використовувалися як інструмент політиків. Можливо, хтось колись пробував зробити навпаки, але, як ми бачимо, це неможливо.

Навіть на прикладі тієї самої Росії. Кіберспорт в них теж став частиною політики, спробами влади впливати на юне покоління. Вони зрозуміли, що цільова аудиторія кіберспорту – молодь, і якщо хочуть на неї впливати, то мають робити це через нього.

Тому, ті самі Virtus.pro просто доносять прокремлівські меседжі і майже копіюють методичку російських медіа щодо того, що треба говорити. Вони є рупором, який все це лайно на російську молоду аудиторію поширює. По суті, вони так само є частиною політики Російської Федерації.

– Як гадаєш, чому український кіберспорт постійно був так тісно пов’язаний з російським? Можна було якось уникнути цього?

– Я думаю, якби цього і могли уникнути, то це треба було робити на якомусь початковому етапі кіберспорту, коли він тільки зароджувався. Коли це об’єднання українського й російського сталося.

Треба розуміти, що кіберспорт, на відміну від того ж футболу, набагато молодша сфера. Років 40 тому його навіть і близько не було, може, 30 років тому тільки почав зароджуватися. Вже 20 років тому, коли десь на рівні LAN існували турніри, у нас просто не було можливості інтегруватися кудись в європейський кіберспорт. Візове питання – не так легко переїхати, економічне питання – треба грошей, щоб приїхати в ту Європу. Тому звісно, особливо враховуючи пострадянське минуле і усю ту пропаганду, спільний інформаційний простір України й росії, не можна було цього ніяк уникнути.

Звичайно, український кіберспорт у першу чергу намагався інтегруватися з російським: наші команди почали їздити на турніри до них, вони – до нас. З появою інтернету почали з’являтися спільні праки з росіянами, новинні портали, контент. Утворитися саме українському кіберспорту, можливо, і вдалося б, але для цього була потрібна якась неймовірна ідея та ентузіазм, яких тоді ні в кого не знайшлось.  Тому, усе абсолютно логічно витікає з географічних, геополітичних причин. Російський і український кіберспорт просто разом розвивалися, з однієї пісочниці, скажімо так.

Зараз у нас є унікальна можливість. Нарешті є все для того, щоб піти від російського кіберспорту назавжди в іншому напрямку: відкриті кордони з Європою, чудове інтернет з’єднання з Європою, потужні інформаційні майданчики і відомі постаті, які можуть рухати це все у більш правильному напрямку. Зараз у нас найкраща можливість деінтегруватися і розірвати ці зв’язки з росією, тим паче, враховуючи війну й небажання українців хоч щось спільне мати з тією країною.

– На твою думку, українці, які робили усе життя контент російською, повинні переходити на рідну мову?

– Якщо вони цього хочуть – то так. Це, я думаю, очевидна думка. З приводу того, чи вони повинні. Особисто я переконаний, що так. Не з точки зору, що їх треба примушувати робити те, що не подобається, чи що їм не комфортно.

Я просто не бачу сенсу українцям робити контент російською, тому що виникає одне питання: для кого? Хто його буде дивитися і яка мета розвивати для українців канали російською мовою зараз, куди це все приведе?

Я зі свого досвіду можу сказати, що в кіберспорті російськомовний контент формує від 60 до 70 відсотків саме російської аудиторії, які на якусь твою проукраїнську думку скажуть, що ти шматок лайна, ти нічого не розумієш, ти нацист і так далі. Який сенс після початку повномасштабного вторгнення формувати довколо себе цю абсолютно нелояльну і на сто відсотків ворожу аудиторію – я не розумію.

Тут справа навіть не в місії розвивати українськомовний контент. Окей, не хочете робити контент українською – робіть англійською, португальською, це дуже популярні мови. Не володієте ними – тоді нічого не залишається окрім того, щоб робити контент російською, для людей, які абсолютно до тебе ворожі, непривітні, які навіть не принесуть грошей, якщо ти не будеш рекламувати для них якісь казино чи російські бренди. Тоді це вже зрада і з такими людьми я навіть спілкуватися не хочу.

Більшість з тих, хто має проукраїнську позицію і створюють контент російською, вони розуміють свою межу. Сподіваюсь, українські контентмейкери зрозуміють, що вони рухаються в нікуди, поки працюють російською.

– Українська організація NaVi зайняла чітку проукраїнську позицію, однак, в усіх їхніх складах досі переважну частину гравців складають росіяни. Як ти вважаєш, чи мають вони кікнути усіх росіян і чи можуть вони це зробити?

– Наскільки я зрозумів, якщо вони кікнуть усіх росіян – то закриють клуб, він просто не зможе існувати. Чи хочу я, щоб існували NaVi? Так, хочу. Якщо вони ставлять питання саме так, то вони вимагають лояльності до себе в ньому. Особливо враховуючи те, що я знаю безліч людей з NaVi, і вони всі проукраїнські. Ми бачимо позицію клубу і те, що вона також проукраїнська, але при цьому всі розуміємо, що це неприпустимо, коли в українському клубі грають росіяни.

Я не знаю що робити з цим парадоксом, чесно. І не знаю, як взагалі NaVi далі планують існувати, бо зараз їх хейтять і в Україні, і в Росії. Вони зайняли таку позицію, яка ні для одних, ні для інших є недопустимою. Не знаю, що їм робити і просто сподіваюся, що поступово, може, до кінця року, більшості своїх росіян вони позбудуться і зможуть вільно сказати: «Ми – українці, росіяни йдіть гуляйте, ми не хочемо мати з вами нічого спільного».

Я не знаю, що робити з ними, я не хочу за них вболівати, слідкувати, я не хочу, щоб вони називали себе українським клубом, допоки в них є росіяни в складі. Найголовніше, що вони все це розуміють теж. Просто боряться за те, щоб їх клуб вижив і якось поступово вони його трансформували. Не знаю, скільки на це їм потрібно часу, важко відповісти.

– Ти був радий кіку boombl4?

– Та звичайно, кожен кік росіянина буде святом для будь якого українця. Особливо, коли вони після того взяли Вітю «somedieyoung» (sdy – прим.) – це рішення, від якого вони відмовлялися безліч разів за свою історію, а зараз вирішили усе ж дати шанс. Тому цьому я особливо радий, бо чесно, не дуже хотів щоб вони взяли якихось там казахів buster чи qikert. Я більше хотів, щоб вони взяли наших.

– Якщо з Perfecto усе ще приблизно зрозуміло, то що думаєш про позицію Electronic та його дружини? Чи не варто було кікнути його услід за капітаном?

– Звичайно, ми би всіх кікнули, вже хоч зараз. Питання в тому, кого брати, і в тому, про що казав Хаос: виживання клубу. CS:GO склад – найголовніший у клубі, на ньому все тримається. Якщо він розвалиться, то це буде кінець для NaVi. Так каже Хаос, є люди, які стверджують, що усе це маячня. Я не шарю, в бізнесі не експерт, тому просто цитую людей.

Отже, як патріот України, як вболівальник NaVi з України, я звичайно хотів би, щоб кікнули Electronic, і того самого Perfecto, бо в принципі, їхня публічна позиція не відрізняється майже ніяк. Що стосується реальності, то по факту, це була б занадто руйнівна дія, яка мала б жахливі наслідки для клубу. Так каже знову ж таки Хаос, мені важко це оцінити. Я можу зрозуміти його аргументацію, можу зрозуміти аргументи інших людей. Поки що не маю чіткого розуміння цієї ситуації, на жаль.

– У тебе був певний конфлікт з s1mple у твіттері. Що думаєш про те, що найвідоміший гравець світу, родом з України, ставить під сумнів думку, що позиція має бути публічною?

– Наскільки я розумію, на жаль, суперпопулярна людина в світі – українець Саша «s1mple», мабуть, погано вчився в школі, чи ще щось. Очевидно, що в нього є спаплюжене російськими наративами уявлення про реальність, історію України, і про події, які відбуваються навіть зараз. Він хороша людина і любить Україну, але просто під впливом російської інформації у нього сформувалося не зовсім правильне розуміння того, що відбувається. Тому ми чуємо від нього ці наративи.

– Як гадаєш, чи доречно зараз узагалі українцю вболівати за «Народжених перемагати»?

– Думаю ні, в жодному разі. Поки там грають росіяни, тим паче росіяни, які публічно нічого не сказали, не засудили. Ну як не сказали, у них були сторіс в інстаграм «Будь ласка, не воюйте», «Мир» і рукостискання між росією та Україною. Це всі їхні заяви. Для українців, по суті, це дорівнює тому, що у них немає публічної позиції.

Тому, на жаль, я думаю, що українцям зараз вболівати за NaVi – це неприпустимо. Вони можуть вболівати за окремих гравців: за Вітю «sdy», Валеру «b1t», Сашу «s1mple». Але за команду – це неприпустимо.

У нас навіть міністр спорту Гутцайт заявляє, що українські спортсмени в усіх видах спорту будуть бойкотувати турніри, де грають росіяни і білоруси. Тобто, навіть проти росіян і білорусів на змаганнях українці грати не будуть, а тут ситуація, коли вони грають з ними в складі. Тому це абсолютно неприпустимо.

Я засуджую це. Розумію, що NaVi важко від цього відмовитися, але при цьому вболівати за них зараз не бачу моральної можливості. Хай кожен вирішує для себе, у мене позиція така.

– Чи достатньо санкцій введено зараз у кіберспорті? Адже фактично, все що ми маємо – це заборона кільком клубам грати під своїми тегами.

– Та нема санкцій взагалі. Жодних санкцій проти росіян я не бачу. Більше того, кіберспортивне ком’юніті поза Україною настільки добре, що навіть не бачить у цьому необхідності. Вони підтримують росіян і не засуджують факт їхньої участі. Кіберспорт настільки молода індустрія, що тут просто не сформувалося ще розуміння правильності усіх цих дій. На жаль, український голос в світовому кіберспорті не достатньо потужний, щоб донести причини того, чому це має відбуватись.

Тобто, у футболі в нас є Зінченко, який говорить на весь світ, в нас є Ярмоленко, збірна. У нас в багатьох видах спорту є люди, ті самі Клички, Шевченко, які говорять на весь світ, що відбувається, і пояснюють, чому важливо не пускати росіян і білорусів на змагання. У кіберспорті таких людей просто нема. Цим голосом мали б стати NaVi, але як вони скажуть це, коли в них самих росіяни в складі.

– Ти неодноразово казав, що в Україні є багато талановитих гравців. Можеш сформувати склад з CS:GO, здатний виграти мейджор, беручи до уваги тільки українців?

– Думаю, так. У нас є s1mple і b1t, які будуть сто відсотків. Найголовніше, у нас є b1ad3. Це взагалі найрозумніша людина в Counter-Strike, думаю, у світі. Мені здається, він і є головною причиною, чому NaVi досягли тих висот, які в них є. Безумовно, там усі свій вклад зробили, але b1ad3, мені здається, є найголовнішим творцем усього.

В українських командах вистачає людей, в яких можна повірити і які, отримавши знання від того самого b1ad3, зможуть грати на топовому рівні. Тут кого не візьми: і з тих самих B8, і з ексскладу Akuma, і з EC Kyiv, і в нас був склад Hellraisers, переважно з одеситів, який, на жаль, розпався, і його гравці зараз вільні агенти. Ті самі NaVi Junior: hedtr1ck, fear. Клепати можна що завгодно.

Щоб все це запрацювало, нам треба s1mple – як AWP, b1t – як головний убивця. Нам треба капітан. Нехай це буде 7oX1C з колишніх Hellraisers, який, на жаль, лівнув у Valorant. З B8 я би взяв kr1vda – молодий вбивця з нереальним аїмом. З EC Kyiv я б, мабуть, якогось uQlutzavr додав в цей склад. Повірив би у пацанів, вони б розвалювали всіх і вся зі знаннями b1ad3.

Я думаю, що це на рівні фантазії можливо. Там ще є Даня hedtr1ck, не треба забувати також. Також alex666, Woro2k, sdy, той самий fear. Та byr9 можна теж брати на капітана спокійно, він уже стільки років у EC Kyiv грає. Того самого j3kie з Iron Branch, Kvem звідти ж – суперперспективний. Їм просто усім треба дати ці знання, час і шанс – будуть нічим не гірші за гравців, які зараз в NaVi.

Рекомендуємо прочитати повну версію інтерв’ю де ви більше дізнаєтеся про те, як Олександр Петрик прийшов в кіберспорт, про його вподобання та плани після перемоги. 

Також читайте повний розбір інтерв’ю операційного директора NAVI Олексія Кучерова.

Материалы по теме

NAVI випустили цікаву колекцію мерчу. Під назвою Not So Basic ховаються цікаві дизайнерські рішення

0

NAVI випустили цікаву колекцію мерчу Not So Basic, яка дуже віддалено нагадує те, що раніше створювали дизайнери клубу.

NAVI підписали двох українців в свій склад з PUBG Mobile

0

Український клуб NAVI повідомив про зміни у своєму складі з PUBG Mibile. До команди, яка складається з казахстанських гравців, приєдналося два українці.

Дворазові чемпіони The International підписали російську БК, яка офіційно сплачує податки в бюджет країни-терориста

0

Кіберспортивний клуб OG, відомий насамперед двома перемогами на The International, змінив в партнерах одного російського букмекера на іншого.

Власник NAVI пожертвував на відновлення Охмадиту 10 мільйонів гривень. Загалом український бізнес за добу зібрав понад 280 мільйонів

0

Власник NAVI задонатив 10 мільйонів гривень на відновлення найбільшої в Україні дитячої клініки Охмадит, яку вчора атакувала країна-терорист Росія ракетою X-1o1. Відео прильоту ракети зафіксовано камерами спостереження, до того ж з місця влучання вилучено частини двигуна і інших систем ракети.