Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Автор: 

Привіт усім! Я автор каналу «Джагернаут в шароварах» і я презентую ексклюзивну рубрику спільно з GameInside.ua — «Вривайся в кіберспорт». Ціль рубрики — показати, що шлях до кіберспорту може бути різноманітним та неординарним. Адже кіберспорт являє собою це не лише гравців та тренерів — це і коментатори, аналітики, увесь медіастафф, PR-менеджери організації, дизайнери, автори і т.д. Тому основна моя задача показати вам усім, що кіберспорт — це реально.

13770dfc9a0d0098f30221

Отже, перший випуск буде присвячено коментатору студії WePlay! Esports — Ярославу «Tekcac» Петрушину. Ярослав молодий та харизматичний коментатор, який однозначно має свій стиль та поступово набирає свою фанатську аудиторію. Ми поспілкувались з ним та вияснили чого точно не потрібно робити для того, щоб стати крутим коментатором. Поїхали!

Коли ти взагалі став думати про те, щоб стати коментатором, і що чи хто тебе надихнув? 

Ця історія почалася ще у 2015-му. Саме того року група RU-трансляції поїхала на турнір, як одна спільна студія RuHub. Інтерв’ю там брала Ineska, і одне з них було з новачком OdPixel, який дуже швидко зміг прокачатись від коментатора тір-3 турнірів якихось англійських ліг до коментування головного турніру року — The International 5. Його історія мене дуже мотивувала, і я захотів повторити щось таке в RU-сегменті. Частково в меня це вийшло, адже, почавши з повного нуля і без якихось знайомств, я за сім місяців вже офіційно коментував за контрактом у Valve, а також співпрацював із RuHub.

Чого НЕ варто робити на самому початку заняття коментаторським ремеслом?

На даний момент можу сказати, що головна помилка — це повне копіювання знаменитих у СНД коментаторів. Причина в тому, что майже всі вони — самоучки, тож роблять багато помилок. Для себе я зрозумів, що постійно потрібні курси підвищення навичок у професіоналів із галузі кіно, театру, радіо. Ну і на старті я б одразу рекомендував такі курси, бо це дуже сильно заощадить ваш час.

Припустимо, я коментатор-аматор, провів години коментувань для себе поза стрімом, почало виходити, і ось — як бути далі та здобувати глядача? Сісти на матчі з маловідомих тір-3 турнірів умовного Китаю, які дивляться лише ставочники, чи для розкрутки власного бренду підійдуть і матчі іменитих ростерів?

Я сам починав із багатьох годин комментування поза стрімом. Якщо точніше, це було приблизно 110 карт. На це в мене пішов весь вересень, і вже після покращення своїх навичок я записав vod для заявки на коментування аматорської ліги на SLTV. На даний момент я не знаю, що там з аматорським кастом у старладдері, але завжди можна покоментувати різноманітні турніри в dota tv. Якщо говорити про тір-3 турніри, то там точно не буде проблем зі студіями на кшталт того, що в них є права й вони можуть вас забанити та заборонити щось. Мінус в тому, що глядачів буде мало до моменту, коли ваш стрім захостять у себе на сайті букмекерські контори. Але і не факт, що під час гри відомих команд вашу трансляцію дивитимуться більше глядачів, ніж офіційний стрім. Якщо дотримуватись правил Valve у плані монетизації, то все буде гаразд. Головне, щоб у вас були свої фішки, та щоб люди, натрапивши на вашу трансляцію, захотіли подивитись і наступні ваші стріми.

Певно, у кожного твого колеги є свої фішки, що привертають глядацьку увагу. Особисто в тебе, якщо брати особисті стрими, це — активне спілкування з чатом. Але якщо взяти до уваги інших, чия фішка тобі найбільше до вподоби та яка вона?

Спілкування з чатом я можу використовувати лише під час особистого стріму, бо там немає затримки, і я можу одразу відповідати. Під час офіційного касту ділей 5 хвилин і контактувати необхідно в інші способи. Якщо говорити про фішки інших, я навіть і не знаю, що відповісти. Я б не сказав, що швидке коментування файту — це фішка, бо це робить кожен play-by-play коментатор. Мені подобаються ефіри, де є доречний гумор і, звісно, шоу.

Ти коментував свого часу в RuHub, зараз у WePlay!. Яку різницю, можливо в підході чи ставленні до справи, ти помічав?

Для мене різниця колосальна, хоча б у плані того, що я отримую відповіді на свої запитання. У WePlay! дуже подобається ставлення до «командного духу», його постійне покращення. Коли я був у RuHub, я коментував із дому, тому бракувало студійних ефірів для покращення навичок роботи в кадрі, а також не було можливості відвідувати якісь профільні курси. А зараз у нас є регулярні заняття з акторської майстерності та сценічної мови тому практично всі мої потреби, як коментатора, задовольняються повною мірою.

З ким у парі тобі найкомфортніше працювалось і чому?

Я працював уже майже з усіма RU-коментаторами, і, на мою думку, найкращі ефіри в мене були с Maelstorm, CrystalMay, DkPhobos та V1lat.

Які види діяльності допомагають тримати форму в позакоментаторський час?

На даний момент коментувати турніри, на які є права в інших студій, я не можу, тож роблю нарізки хайлайтів. Ну і, як я казав раніше, у нас є регулярні курси, якщо бути точнішим, то тричі на тиждень. Це не лише допомагає тримати форму, а й покращує нас, як професіоналів, від турніру до турніру.

І наостанок — чого найбільше ти волієш досягти у своєму ремеслі?

Гадаю, мрія в усіх дотерів одна — відвідати International! Моя мрія, як коментатора — відкоментувати матчі його PlayOff-стадії. Якщо говорити в цілому, моє головне бажання — підняти планку висвітлення кіберспортивних івентів.

Отже, що ми маємо — Ярослав поставив ціль та вперто йде до неї. Це перше правило для досягнення мети та здійснення мрії. Тому залишайтесь з нами, адже попереду ще більше цікавих та неочікуваних гостей!

P.S. Скорее всего вы удивились, увидев на сайте материал на украинском языке. Не пугайтесь, пока мы не собираемся полностью менять язык издания, но нас все чаще просят писать на украинском. В качестве эксперимента, совместно с Романом мы решили сделать авторскую рубрику «Вривайся в кіберспорт», которая будет выходить на украинском языке.

Разумеется, нам интересно услышать ваши отзывы. Впереди вас ждут новые материалы с людьми, которые очень хотели попасть в киберспорт и добились своего. 

Материалы по теме

«Надеюсь, у вас не будет таких ситуаций, когда вашу мечту будут топтать и троллить» — история Tekcac о его пути в киберспорт

Большое откровение комментатора Ярослава Tekcac Петрушина о его судьбе кастера в киберспорте. Также, подробное объяснение, почему он так сильно расстроился из-за отсутствия приглашения на роль комментатора, освещающего The International 10.

«Инвайты для комментаторов на The International 10 уже разослали» — Tekcac шесть лет не может получить приглашение

Комментатор Ярослав Tekcac Петрушин в своем твиттере поделился информацией, что Valve уже разослали приглашения комментаторам, которые будут освещать The International 10.

Канал Tekcac на YouTube разбанили

0

Бывший комментатор студии WePlay Esports Ярослав Tekcac Петрушин сообщил о том, что его канал на YouTube был разбанен спустя 20 дней.

Maincast могут запретить стримить на три месяца на Youtube за ложный страйк Тексасу

Известной студии освещения Maincast могут запретить проводить трансляции на платформе Youtube сроком на 90 дней за злоупотребление правилами DMCA.