Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Пропонуємо вашій увазі переклад статті Арона Гарста в авторитетному англомовному виданні The Washington Post. У матеріалі автор розповідає історію українського професійного гравця, чию кар’єру зруйнувала війна, також в статті згадується капітан NAVI з VALORANT Кирило Карасьов.

Середня тривалість кар’єри кіберспортивного спортсмена становить менше п’яти років. Для деяких українських професійних геймерів мрії знову змагатися на сцені поступово зникають.

Максим “Max-Strafe” Стаднюк був сфокусованим мов лазер, коли коло замкнулося навколо його команди під час матчу чемпіонату 2020 року у футуристичній королівській битві “Apex Legends”. Остання ворожа команда стояла лише за кілька метрів, на іншому боці цифрової гори. Сидячи у своєму ігровому кріслі в батьківському домі в Києві (Covid-19 переніс усі турніри онлайн), кіберспортсмен не дозволив нічому стати на його шляху до перемоги. Ні іншій команді, ні пандемія, ні передчасне святкування його товаришами по команді перемоги, що ще не відбулася не встали на заваді.

Коли закінчувалися останні секунди, його товариші по команді Каспер «Gnaske» Престенсгаард і Метью «SirDel» Біггінс почали святкувати перемогу — ніби трофей був вже в їхніх руках. Стаднюк в цей момент не витримав.

«Замовкніть, замовкніть!» — закричав 26-річний Стаднюк, якого інші в команди іноді називають «людиною-машиною» за його холоднокровність. «Матч ще не закінчено».

Через кілька секунд данський загін North почав рашити тріо, обходячи з флангу навколо гори за межами кільця. Ризикований маневр, і Престенсгаард його передбачив. North вийшли лише щоб зустріти свою смерть. 

Стаднюк зі своєю командою став чемпіоном, але одразу не усвідомив це. Він чув, як його товариші по команді кричали у мікрофон, але Стаднюк усе ще не розумів, що сталося. Минуло десять секунд, перш ніж він усвідомив, чого вони досягли.

«Ми виграли 36 000 доларів!» — кричав він англійською, — згадує Престенсгаард в інтерв’ю The Washington Post.

Стаднюк відомий тим, що вміє стримувати свої емоції під час нервових моментів, семе це він робив у European Apex Legends Championship Series Playoffs у вересні 2020 року. Його холоднокровність — це те, що тримало команду в минулому.

«Ось що я маю на увазі під людиною-машиною», – сказав Престенсгаард. «Якщо робота не зроблена, то ніяких емоцій».

Саме такий контроль допоміг киянину пережити найважчий період його життя: останні 10 місяців після початку вторгнення Росії в Україну. Від укриття у підвалі під час ракетних обстрілів, до 12-годинного стояння в поїзді під час втечі з міста, до тренувань до майбутнього турніру, живучи в чужому домі у Львові, більш ніж за 330 миль від рідної домівки. Він зробив усе, що було в його силах, щоб не панікувати, навіть коли все навколо починало розвалюватися.

«Звичайно, я не машина», — каже Стаднюк The Washington Post під час дзвінка в Discord із дому своїх батьків у Києві. «Я багато боровся всередині і більшу частину часу тримав все в собі».

Стаднюк каже, що майже не спав відтоді, як росіяни почали обстрілювати ракетами його рідне місто о четвертій ранку в лютому 2022 року. З того моменту він відчував страх, але намагався бути сильним заради своєї матері, брата, бабусі та всіх своїх друзів і товаришів по команді і в спільноті «Apex Legends». Як і на чемпіонаті 2020 року, він лише один раз дозволив собі зірватися.

Після втечі на початку березня Стаднюк і його родина вирішили, що буде безпечно повернутися додому наприкінці травня, після того, як українська армія вибила російські сили з під міста. Його батько залишався вдома, щоб піклуватися про їхній будинок, собаку та сусідів. Обидва чоловіки плакали, коли побачили один одного вперше за кілька місяців.

“Я відчув спокій і радість”, — розповів батько Стаднюка Олександр. “Я був радий, що сім’я разом, поруч, жива і здорова”.

Зараз Стаднюк із родиною живе в Києві, хоча війна триває. Хоча російські війська були витіснені з Києва та прилеглих районів, проте президент Росії Володимир Путін підписав документи про анексію чотирьох областей України та пообіцяв захопити нові території.

Стаднюк і його команда з «Apex Legends» є одними з багатьох гравців і команд, на кар’єру яких в кіберспорті вплинуло вторгнення Росії в Україну. Вони, як і гравці у Valorant і Fortnite, не мали змоги потрапити на багато турнірів, знайти безпечне місце для змагань в Інтернеті і зосередитися на чомусь іншому, окрім загрози, з якою зіткнулися їхні близькі та іхній дім.

У 2022 році команда з VALORANT FunPlus Phoenix (FPX), яка складається як з українців, так і з росіян, була визнана однією з найкращих команд з VALORANT у Європі та навіть у світі. Але російські члени команди не змогли поїхати на кілька важливих подій у 2022 році, а стрес впливав на українських гравців.

«Це завжди в моїй голові», — каже про конфлікт Кирило «ANGE1» Карасьов, колишній гравець FPX, який живе в Києві. «Я завжди хвилююся за свою родину, я завжди перевіряю новини, щоб побачити, що відбувається».

Багато українських гравців з інших кіберспортивних ігор, таких як «Apex Legends», «Fortnite» і «Super Smash Bros. Ultimate», взагалі не мали шансу змагатися. Місцеві події було скасовано, призові вичерпалися, а їхні мрії знову змагатися на сцені поступово зникають. У ширшому плані війна кардинально змінила бачення майбутнього багатьма молодими українцями.

Стаднюк вважає себе щасливчиком. Попри те, що він є головним годувальником у своїй сім’ї, у них є дім і достатньо коштів, щоб, як він сподівається, вижити під час конфлікту. Спільнота «Apex Legends», включаючи його команду, також згуртувалися навколо нього. Вони запропонували йому гроші та місце проживання за межами України, якщо він вирішить виїхати.

Однак Стаднюк нарікає на те, що можливо пропустив ключовий момент у своїй професійної кар’єри в «Apex Legends». GnaskeStrafeDel, його команда з Престенсгаардом і Бігінсом розпалася після чемпіонату 2020 року, але всі троє збиралися знову об’єднатися під прапором GMT Esports на початку 2022 року; про довгоочікуване возз’єднання було оголошено всього за кілька тижнів до вторгнення. В результаті Стаднюк не зміг відвідати ні Apex Legends Global Series: Split 2 Playoffs LAN у Стокгольмі у квітні, ні Чемпіонат 2022 року в Ралі, Північна Кароліна, у липні. Його команда виграла 13 000 доларів без нього на фестивалі ReWired 2022 у жовтні у Фейетвіллі, штат Арканзас. Ці три турніри мали статус міжнародних подій, мільйонні призові фонди і в них брало участь понад 40 команд.

У липні Стаднюк спостерігав за грою своєї команди в Ролі зі студії в Києві.

«Я той, хто вкладав у роботу всю свою душу у той момент. Я чекав цих моментів, турнірів, на які ми кваліфікувалися», – каже Стаднюк. «Але мені довелося пропустити два найбільші LAN-турніри поспіль через війну. Я втратив стільки можливостей. Я так багато чим пожертвував у своєму житті, щоб спробувати поїхати на турніри, а так і не зміг потрапити туди».

Його команда пройшла кваліфікацію на перший Мейджор на лані з Apex Legend у 2023 році, Split One Playoffs, який відбудеться у лютому на Copper Box Arena у Лондоні. Стаднюк ще не знає, чи зможе він туди поїхати.

Середня тривалість кар’єри гравця в будь-якому кіберспорті становить менш ніж п’ять років, а це означає, що пропуск кількох великих турнірів ризикує суттєво загальмувати професійний ріст кіберспортсмена. У Стаднюка добігає кінця третій рік змагань на найвищому рівні.

Материалы по теме

PassionUA підписали вихованця NAVI – Радіона fear Смика, який веде школу CS на російському сайті і в січні створив команду з росіян

Клуб Олександра Зінченко PassionUA повідомив про зміну капітана. На лаву запасних сів marat2k, а новим капітаном несподівано став вихованець академії NAVI і великий любитель росіян Радіон fear Смик.

“Ігри майбутнього: смілива російська «кіберспортивна» подія, в яку держава вкладає 58 мільйонів доларів” – переклад статті Esports Insider

Авторитетне західне кіберспортивне ЗМІ Esports Insider опублікували статтю, присвячену турніру Путіна Ігри майбутнього, який незабаром розпочнеться в Казані.

Олександр Зінченко анонсував шоуматч з CS2, щоб зібрати 30 мільйонів для батальйону Айдар

Олександр Зінченко і Габріел Жезус разом із батальйоном «Айдар» анонсують великий благодійний шоуматч з CS2. В матчі братимуть участь футболісти, зірки кіберспорту та відомі українські діячі.

Латвія на законодавчому рівні заборонила своїм збірним грати з російськими та білоруськими командами навіть в нейтральному статусі

0

Латвія заборонила своїм спортивним збірним з командних видів спорту змагатися з російськими та білоруськими командами незалежно від їх статусу. Про рішення Сейму Латвії повідомив місцевий портал LSM.