Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Здавалося б на Мейджорі в Арлінгтоні завершилася чергова “Нова Ера” NAVI з Dota 2, проте, у відеоблозі після поразки, турнірний директор команди наголосив на тому, що “команда має великий потенціал” з чого стає зрозумілим, що не слід очікувати на зміни, агонія команди триватиме й надалі, а біль та страждання уболівальників, мабуть, будуть вічними.

Більшість уболівальників, з якими я спілкувався, кажуть, що давно забили на NAVI з Dota 2, проте я знаю, що вони продовжують краєм ока слідкувати за результатами і кожного разу відчувають нестерпний біль, який виливається в коментарі, меми, чи просто матюки у розмові.

В різноманітних інтерв’ю речники NAVI регулярно нагадують, що Дота вмирає, що це не КС, та що тримати склад по цій грі для команди взагалі збитково. Нагадують і продовжують “будувати нову еру” 8 років поспіль. 

Колись здавалося, що треба просто трохи почекати, але після багатьох років марних сподівань будь у кого з’явиться думка, що можливо ті, хто займається Дотою у команді просто не тямлять у справі, бо ж лишатися на дні вісім років маючи такий ресурс – це щось фантастичне!

Єдиним променем світла у цій суцільній темряві став нещодавній анонс академічного складу з Dota 2 –  це перша гарна новина за багато років, яка вказує на те, що десь в головах управлінців клубом є трохи мізок, проте чому це не було зроблено, коли злітали академічні склади VP та Gambit? Хто тоді заважав? Некомпетентність? 

Написати цю статтю мене надихнув пост колишнього медійника NAVI Андрія Яценко, який стояв у витоків команди, бачив її стрімкий злет у Dota 2 та бачив те, як команда скотилася у прірву. 

Зайшов навіщось почитати ці ваші кіберспортивні новини і чогось прям згорів.

Люди пишуть, мовляв, “критикувати найпростіше, але @natusvincere показували сильну гру та мають потенціал”

Яка, бл..ь, сильна гра з останнім місцем у групі? Який потенціал?!

Дота склади Наві показують потенціал з 2014 року, рівно 8 років (де ви були, коли…) Тисяча одних і тих самих по суті перестановок, такі ж донні результати, такого не було і немає з жодним з інших складів організації. Це навіть не критика, це просто пиз..ць.

 

Пост викликав бурхливу реакцію читачів, проте найбільш влучним виявився коментар Марії Гуніної. 

У мене є дуже проста відповідь, на яку зараз всі образяться, ну і по..й. Наві – ксерська орга. Подивися на їхню «вертикаль влади», на їхнє останні призначення хедів. Це люди з досвідом та експертизою у кс. Хто у Наві взагалі GM дота напрямку? Цей вихованець там на самовигулі. 

І це дійсно правда. Весь керівний склад NAVI побудовано за принципом кумівства. Свого часу Олександр Кохановський запросив у NAVI свого друга Євгена Золотарьова, який на той час взагалі розчарувався у кіберспорті та пішов працювати у банк. Проте, коли Золотарьов замінив Зеро на керівній посаді, він швидко підтягнув у до себе своїх колишніх друзів в CS тусовки. Посади зайняли Xaoc, Blade, ami та ряд інших менш відомих менеджерів, головною рисою яких була приналежність саме до тусовки у CS 1.6.

Всі ці люди грали разом, чи один проти одного у різних київських командах з CS 1.6, разом “розважалися у різний спосіб” та мали дуже дружні стосунки. 

Гуніна правильно відмічає, що Dota 2 в NAVI “на самовигулі”. Проте розберімось, чи такий безперспективний шлях був у NAVI всі ці останні вісім років? Можливо не все так однозначно й Андрій Яценко помиляється?

Початок великої історії

У 2010 році NAVI стають відомі на весь світ через гучні перемоги у CS:GO. Тег стає настільки популярним, що легко підписує перспективний склад гравців, які несподівано у 2011 році творять історію – команда виграє перший The International з феноменальним для тих часів призовим фондом і отримує 1 мільйон доларів за перше місце.

Історія NAVI у той час дійсно нагадує історію попелюшки. 

У тому ж році команда виграє ще й Electronic Sports World Cup 2011, на якому за перше місце отримує лише 12 тисяч доларів (такі призи тоді були на топових змаганнях), причому у фіналах обох турнірів чорно-жовті грали проти однієї й тієї самої команди з Китаю EHOME. 

Не дивлячись на неймовірний призовий фонд The International та розквіт турнірів по Dota 2, незалежні турнірні оператори не поспішали збільшувати призові фонди, бо букмекери ще не прийшли у кіберспорт, а інші спонсори оперували дуже скромними бюджетами, тому ще довго всі турніри не від Valve відставали за призовими. 

Феноменальний початок вилився у не менш круте продовження не дивлячись на те, що з команди пішов ArtStyle, який не захотів ділитися призовими з Інта з клубом. Але навіть без нього у 2012 році NAVI виграли 11 великих турнірів, та зіграли у фіналі The International. Тільки другої перемоги поспіль не вистачило, щоб назвати це ерою домінації української команди. 

У 2013 Дота 2 продовжує розвиватися стрімкими темпами, турнірів стає дедалі більше, а розіграні призові зростають з 2 мільйонів до 4,5 мільйонів на рік.

NAVI роблять ще дві заміни, до команди приходять KuroKy та Fann1k, проте зірковий кістяк чорно-жовтих з XBOCT, Dendi та Puppey зберігається і команда продовжує домінувати на професійній сцені. 

У 2013 NAVI виграють 13 турнірів, ще на шести, включаючи The International III, стають другими. У фіналі Інта Народжені перемагати показали нереальний перфоменс, ще багато років поспіль глядачі будуть називати той фінал проти Alliance найкращим матчем усіх часів попри те, що NAVI програли вирішальну карту.

Цей програш розламує топовий колектив і ставить крапку у видатній історії команди, яка три роки поспіль виходила у фінал Чемпіонату Світу з Dota2, та змагалася за найбільші призові фонди у кіберспорті. 

Нова ера – ера занепаду

За чутками, після прикрої поразки на Інті в команді виникло два полюси, обидва з яких хотіли змін. Саме тоді керівництво NAVI зробило свою фатальну помилку. В команді залишилися Dendi та XBOCT, а пішов Puppey та KuroKy. Як пізніше довела історія, саме Puppey був тим “золотим хлопчиком”, який міг зробити будь-яку команду чемпіонами, проте NAVI зробили вибір на користь рідних Денді та Хвоста. 

Пізніше у власній команді Secret Клемент довів, що може як завгодно змінювати гравців і все одно залишатися у світовому топі Dota 2, проте, якщо після його звільнення з команди NAVI занепали, сам Puppey теж втратив. В наступні роки гравець займав на The International з 3 по 16 місця, проте жодного разу не зміг пробитися у фінал, як це було за його часів у NAVI.  

2014 рік уболівальники, що звикли до великих перемог і NAVI в фіналі Інта, сприйняли як катастрофічний для улюбленої команди. За рік чорно-жовті змогли перемогти лише на одному невеличкому турнірі Dota 2 Champions League Season 4, а на The International, куди її запросили на минулі досягнення, зайняли лише 7-8 місце, програвши у першому ж матчі Play-off команді Cloud9. 

Після провального 14-го керівництво команди розуміє, що найепічніша команда в історії Dota 2 котиться в прірву. Починаються постійні заміни, за команду грають VANSKOR, DkPhobos, Goblak, проте це не призводить до результатів і на The International 2015 у команду повертається Artstyle, а також вперше приходить SoNNeikO. Його реінкарнації в NAVI потім стануть мемними, а уболівальники зіб’ються з рахунку, скільки разів Акбара кікали та знову брали в NAVI.

У 2015 NAVI вже не запрошують на Інт напряму, але вони легко виграють у фіналі у Vega Squadron, за яку тоді грали українці No[o]ne, Mag~ та CemaTheSlayeR. Уболівальники вірять в камбек Народжених Перемагати на The International, проте на них чекає величезне розчарування. Спочатку NAVI займають останнє місце в групі А, проте система TI не дозволяє їм вилетіти. В той рік з груп взагалі вилетіти не міг ніхто, а результати впливали лише на посів в сітку Play-off. Але у першому ж матчі BO1 NAVI програють Vici Gaming та вилітають з турніру, поділивши останнє місце ще з трьома командами. 

2016 рік для NAVI проходить під знаком Нової ери. Команду нарешті залишають XBOCT, що вочевидь втомився від гри, та Funn1k. Надалі Дашкевич зробить успішну кар’єру аналітика, проте до цього ще пограє за різні команди та навіть принизить свою колишню команду на кваліфікаціях до  ESL One Manila 2016, де у складі Team Empire обіграє NAVI у фіналі з рахунком 3-1.  

Проте до The International 2016 NAVI підійшли у форматі, який давав надії уболівальникам. За команду грали перспективні General та Ditya Ra, але… нова ера знову не відбулася. NAVI, не зрозуміло з якого дива знову отримали прямий інвайт, але зайняли в групі шосте місце з восьми. Проте, як і попереднього року, з груп ніхто не вилітав, тому команда просто попала у нижню сітку і знову одразу програла, цього разу Liquid. 

Вдруге поспіль NAVI зайняли останнє місце на The International і тоді уболівальники вважали це максимально можливим провалом, досягненням дна. Тоді здавалося, що подальше падіння для топового світового бренда просто неможливе, але все ще було попереду. 

Пробиття дна

В кінці 2016 року керівництво NAVI вирішило знову повернутися до ідеї інтернаціонального складу і запросило до команди шведа Pajkatt та данця Biver. Відомо, що як правило після топових команд гравці не можуть себе знайти, проте саме у NAVI на іноземців чекало дно їх кар’єри, а далі стало трохи краще. 

Звісно, після Наві обоє не хапали зірок з неба, проте їх досягнення на професійній сцені за інші команди істотно більші, ніж у складі народжених перемагати, а такого не було жодного разу з іншими гравцями основних складів NAVI.

2017 у складі з Пайкатом і Бівером виявився для NAVI справжнім провалом, команда програла все, що можна, а на відбіркових до TI, які проходили для регіону CIS окремо і де не було команд з Європи, не змогла вийти з групи, посівши п’яте місце!

Вперше в історії NAVI не просто провалилися на The International, вони провалилися на найпростіших відбіркових до TI. 

Нова надія?

Кінець 2017 року подарував уболівальникам надію на нову еру.  Європейців звільнили, до команди приєдналися топовий гравець Team Empire Rodjer та нікому невідомий скромний новачок з пабу Crystallize.

Заміни одразу принесли результати, яки подарували надію. NAVI легко виграли Adrenaline Cyber League, який пройшов у Москві на запрошення, де обіграли сильний склад VP, знищили всіх на відбіркових ESL One Genting 2018 CIS Qualifier, та зайняли четверте місце на DreamLeague Season 8, обігравши fnatic та Newbee.  

Проте дуже скоро команда здулася. Через сварки всередині колективу з команди пішов капітан SoNNeiKo, а Роджера обміняли на LiL. Сонейко замінили на абсолютно незрозумілого velheor, який до того грав за команду Slozhniy Memas2. 

Оновлена NAVI не змогла подолати навіть відкриті кваліфікації на закриті кваліфікації регіону CIS. Колись легендарна команда змогла здолати лише мікси  timurmurmur та MEGA-LADA, а далі програла академці Team Spirit команді Espada

Після такого ганебного провалу команду фактично розігнали, було звільнено Lil, velheor, GeneRaL. Також команда вперше ризикнула і звільнила свою головну медійну зірку Данила Dendi Ішутіна, на якому трималася вся впізнаваність команди. Єдиним, кого залишили в команді після епічного провалу став скромняга Crystallize, який врешті повернувся у оновлений склад. 

Чергова “Нова Ера” в команді почалася з підписання киргиза Blizzy, росіянина Chuvash та російськомовного громадянина Ізраіля MagicaL. Але найголовніше, що в команду повернувся SoNNeiKo. 

Ближче до інта Chuvash замінили на Zayac і це дало результати. Після двох років відсутності на Чемпіонаті Світу головна команда регіону поїхала на TI, проте в черговий раз на неї чекало повне фіаско.

Ігри в групу знову вирішували лише місце в сітці, NAVI знову зайняли лише сьоме місце з восьми та знову, вже втретє поспіль, програли у першій грі play-off. Цього разу їх вбивцями стали Mineski, які вилетіли вже у наступному турі. 

Після Інта Blizzy, який провалив турнір, замінили на 9pasha, звільненого з VP. З команди в черговий раз пішов SoNNeiKo, якого замінив illias.

Ковідний 2020

Ковід вкрав The International у 2020 році і вся сцена наче перебувала у летаргічному сні. З NAVI, через помилку менеджера та нечесність гравця до VP втік Zayac. Команда продовжувала експериментувати, взявши на капітана CemaTheSlayeR, також тестувала so bad та інших гравців, поки врешті решт не розпустила склад та не підписала майже повністю український склад екс Winstrike у складі V-tune, Iceberg, GeneRaL, Rodjer та ALWAYSWANNAFLY

Здавалося б це вже точно буде Нова Ера, бо до NAVI команда показувала дуже добрі результати, проте все виявилося як завжди. Після короткої серії вдалих виступів, перемог над OG, Team Nigma, команда знову здулася. Колектив посварився та несподівано кікнув GeneRaL, хоча, підписуючи контракти з NAVI, гравці клялися один одному грати до TI без замін.

Гравця замінили на зіркового росіянина RAMZES666 і тут спрацювала карма. 

RAMZES666 розвалив команду зсередини, підтягнув No[o]ne- та в команду знову повернувся SoNNeiKo.

На CIS кваліфікаціях до The International 2021 NAVI ганебно програли спочатку HellRaisers, а потім в лузерах Team Empire, в черговий раз пробивши дно і не пройшовши на головний турнір року, який незабаром виграють Team Spirit, заробивши понад 18 мільйонів доларів – в 3,6 раза більше, ніж NAVI заробили за 10 років виступу Dota 2 складу на сотнях турнірів.

Після провалу на Інті керівництво NAVI в черговий раз зробило низку рухів назад та вбік. Звільнили RAMZES666, та повернули GeneRaL, знову, здається в четверте звільнили SoNNeiKo. Запросили до складу росіянина Solo в надії, що він побудує склад, та взяли в команду стрімера ALOHADANCE

Перед початком війни NAVI знову звільнили GeneRaL, а з часом і ALOHADANCE, їм на зміну прийшли українець laise та росіянин swedenstrong.

Капітан оновленого складу росіянин Solo перед Мейджором в Антверпені амбіційно заявляв, що команда має шанси потрапити у ТОР-3 турніру, проте NAVI вкотре нагадали, що часи колись великого тегу в Dota 2 давно завершено, тепер NAVI у Dota 2 асоціюється не з “Народженими перемагати”, а з “Народженими програвати”, про це свідчить історія команди починаючи з 2014 року. 

Розшифровка назви команди зараз виглядає скоріше як знущання і невідомо, чи зміниться це колись, особливо у світлі поглядів менеджменту команди на її останні досягнення, та досягнення у попередні вісім років. 

Цікаво:

За перші три роки існування Dota 2 по грі було розіграно 8,307,642 доларів США, з яких NAVI виграли 2,130,881, що є більше ніж 25% всіх призових за цей період в дисципліні.

За наступні 8 років NAVI виграли ще 2,954,000 доларів при тому, що за цей час у Dota 2 було розіграно 293,448,696 доларів. Виграш NAVI склав майже рівно 1% від загального призового фонду, який було розіграно за цей час. 

Материалы по теме

NAVI не змогли пройти на перший Мастерс созону з VALORANT

0

NAVI в дисципліні VALORANT програли Team Heretics в першому турі Play-off VCT 2024: EMEA Kickoff і втратити можливість потрапити на перший Мастерс (Мейджор) року в Мадриді.

Клуб Олександра Зінченко підписав склад з Dota 2, до якого увійшов Богдан «Iceberg» Василенко

0

Клуб зірки футболу Олександра Зінченко підписав склад з Dota 2, до якого увійшов Богдан Iceberg Василенко. Склад складається майже повністю з українців.

Tundra Esports звільнила MinD_ContRoL, його тимчасово замінить колишній український гравець NAVI

0

Клуб Tundra Esports звільнив MinD_ContRoL. Розставання сталося через конфлікт в команді. На стрімі колишній гравець Тундри повідомив, що до його думки перестали прислухатися і керування колективом перебрав на себе росіянин і любитель малювати Z-свастику Pure.

Гравці NAVI підіграли російській пропаганді в річницю повномасштабного вторгнення

0

Перед річницею повномасштабного вторгнення Росії в Україну гравці NAVІ українець Ange1 та росіянин suygetsu передали персональне вітання російському телеграм-каналу VALORANT INFO з майже 60 тисячами підписників, показуючи, що ми “єдиний народ”.