Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Видання The New York Times написало статтю про те, як Росія використовує комп’ютерні ігри для пропаганди серед молоді і виправдання війни в Україні. Пропонуємо вашій увазі переклад цього цікавого матеріалу, який розкриває лише верхівку айсберга.

Більш детально ми висвітлювали цю тему в матеріалах на нашому сайті, проте важливо, що на це звернуло увагу таке велике і авторитетне видання.


Пропаганда з’являється в Minecraft та інших популярних іграх і платформах для спілкування, оскільки Кремль намагається завоювати нову аудиторію.

У російській версії відеогри World of Tanks відтворення радянського параду танків у Москві в 1945 році.

Російська пропаганда поширюється на світові відеоігри.

У Minecraft, захоплюючій грі, що належить Microsoft, російські гравці відтворили битву за Соледар, місто в Україні, яке російські війська захопили в січні, опублікувавши відео гри в найпопулярнішій соціальній мережі своєї країни ВКонтакте.

Канал російської версії World of Tanks, багатокористувацької гри про війну, відзначив 78-му річницю поразки нацистської Німеччини  відтворенням параду танків Радянського Союзу в Москві в 1945 році. На Roblox, популярній ігровій платформі, користувач створив армію МВС для святкування державного свята Дня Росії.

Ці ігри та платформи для спілкування, такі як Discord і Steam, стають онлайн-платформами для російської агітації, поширюючи серед нової, переважно молодшої аудиторії, потоки пропаганди, якими Кремль намагається виправдати війну в Україні.

У цьому віртуальному світі гравці взяли літеру Z, символ російських військ, що вдерлися минулого року в Україну і намагаються обгрунтувати  російські територіальні претензії щодо Криму та інших місць, виправдати дії Володимира В. Путіна та показати українців нацистами і звинуватити Захід у конфлікті.

«Слава Росії», — говориться у відеоуроці про те, як побудувати флагшток з російським прапором у Minecraft. Там показано російський прапор над пейзажем де зображено Луганську область – одну з територій, яку Росія незаконно анексувала.

У Minecraft російські гравці відтворили битву за Соледар в Україні. 

«Світ ігор насправді є платформою, яка може впливати на громадську думку, впливати на аудиторію, особливо на молодь», — каже Таня Беккер, дослідник ActiveFence, компанії з кібербезпеки, яка виявила кілька прикладів російської пропаганди у грі Minecraft для The New York Times.

Президент Microsoft Бред Сміт у квітні оголосив, що служби безпеки компанії виявили спроби Росії «по суті проникнути в деякі з цих ігрових спільнот» в грі Minecraft і деяких групах в Discord. Він повідомив, що Microsoft консультувала уряди, які він не назвав, щодо цього, але він не схильний перебільшувати значення цього явища.

«По правді кажучи, це не те, про що нам варто хвилюватися», — сказав пан Сміт на економічній конференції у Вашингтоні, організованій сайтом новин Semafor. «Вони хочуть десь опублікувати інформацію. Ви знаєте, це просто гарне місце для них, щоб поширити інформацію».

Керівник групи аналізу загроз Microsoft Клінт Уоттс розповів дослідникам Школи бізнесу Стерна при Нью-Йоркському університеті, що російські воєнізовані сили, відомі як група Вагнера, просували «зловмисні наративи» в Discord і Steam, щоб просувати погляди Кремля. Можливо, вони також намагалися залучити до своїх лав геймерів, бо російські війська зазнавали величезних втрат.

«Пропаганда в основному прагне показати ПВК Вагнер та російську армію холодними та загрозливими», — сказав пан Воттс дослідникам, які досліджували екстремізм у відеоіграх.

У червні знаменитості, музиканти та принаймні один російський урядовець влаштували концерт у Minecraft на честь Дня Росії. Цим урядовцем стала чиновниця Катерина Мізуліна, яка є членом Громадської палати та головою російської Ліги Інтернет-безпеки. Її мати, Олена працює у верхній палаті парламенту та була відомим союзником Путіна, створюючи закони, спрямовані, серед іншого проти LGBTQ меншин.

Меми, які з’являються в іграх, показують ПВК Вагнер, яку очолює Євген В. Пригожин в героїчному світлі. Пан Пригожин, колись близький соратник пана Путіна, є ветераном інформаційних операцій, він заснував «Агентство інтернет-досліджень», петербурзьку компанію, яка втрутилася в американські президентські вибори у 2016 році.

Цього місяця пан Путін підкреслив зацікавленість Кремля ігровою індустрією, як потенційним інструментом, який може допомогти уряду прищеплювати потрібні цінності молоді. Він назвав ігрову індустрію «колосальним бізнесом» відповідаючи на питання. За словами віце-прем’єр-міністра, який виступав на тій же зустрічі, кожен четвертий росіянин грає в онлайн-ігри. Пан Путін відмітив, що ігри «мають бути на перетині мистецтва та освіти».

«Гра повинна допомагати людині розвиватися, допомагати їй знайти себе, повинна сприяти вихованню людини як в рамках загальнолюдських цінностей, так і в рамках патріотизму», — сказав Путін, виступаючи в Кремлі.

На ігровій платформі Roblox користувач створив групу сил МВС для святкування Дня Росії.

Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Microsoft оголосила, що призупинить продаж нових продуктів і послуг в Росії, щоб дотримуватись санкцій, запроваджених Сполученими Штатами та Європою, але росіяни продовжують знаходити способи використовувати ігри компанії та такі сайти, як Discord і Steam. Все ще існує багато російськомовних груп та осередків, що свідчить про те, що їх цільова аудиторія знаходиться в Росії або серед російськомовних гравців у сусідніх країнах, включаючи Україну.

«Російська пропаганда пробує нові речі для просування свого режиму», — каже Артем Старосєк, голова української консалтингової компанії «Мольфар», яка займається аналізом онлайн-загроз.

Дослідники Molfar виявили більше десятка випадків прокремлівської пропаганди в Minecraft, Roblox, російських версіях World of Tanks і World of Warships, Fly Corp, Armored Warfare і War Thunder. Майже всі вихваляли перемогу Радянського Союзу над нацистською Німеччиною, тему, яку пан Путін і його радники використовували для консолідації своєї аудиторії і виправдання сьогоднішньої війни. Деякі з них мали явний зв’язок із політичними партіями чи державними установами.

Незрозуміло, які кроки, якщо такі були, вжили Microsoft або інші компанії, щоб заблокувати дії Росії. Wargaming Group, кіпрська компанія, що розробляє World of Tanks, World of Warships та інші ігри, минулого року відокремила свій російський і білоруський бізнес до Lesta Studio, дочірньої компанії в Санкт-Петербурзі. «Wargaming палко підтримує народ України, нашу студію в Києві та наших співробітників», — сказав в електронному листі Алекс Брюер-Дісаруфіно, речник Wargaming у Північній Америці.

Джейкоб Дейві, керівник дослідження ультраправих рухів в Інституті стратегічного діалогу в Лондоні, каже, що Minecraft та інші ігри можуть бути корисними інструментами для тих, хто хоче вплинути на вразливу молодь, особливо якщо ці люди вже знаходяться в певних приватних групах, де вони охоче обговорювали різні маргінальні ідеології.

«Ми знаємо, що ворожі агенти, які прагнуть формувати уми та впливати на людей, є опортуністичними», — сказав пан Дейві, який вивчав гейміфікацію екстремістського контенту в Інтернеті. «Вони йдуть туди, де думають, що можуть знайти свою аудиторію і використовують широкий спектр технологічних платформ, щоб просувати свої ідеї».

Враховуючи те, що багато ігор побудовані навколо війни чи бойових дій, не дивно, що війна в Україні вплинула на розробку ігор та контенту, деякі з них прямо переносять поле битви в гру.

Компанія в Німеччині створила відеогру Death From Above, яка імітує атаки українських безпілотників на російські сили. Власник компанії назвав це «пропагандистською грою». Газета у Фінляндії Helsingin Sanomat використала відеогру Counter-Strike, щоб створити канал для донесення фактів про війну до російської аудиторії, яка не мала прямого доступу до цієї інформації.

«Чи могли б ми створити місце в Counter-Strike, де мільйони молодих російських чоловіків, які грають у цю гру були б змушені зіткнутися з жахами війни в Україні?» – запитала газета в інтерактивному матеріалі.

Джозеф Браун, доцент Університету Томпсон-Ріверс у Британській Колумбії, п’ять років викладав розробку відеоігор у Росії. Він каже, що на власні очі бачив як країна працює над просуванням пропаганди через відеоігри та інші форми медіа.

«Їм потрібно, щоб всі жили війною», — сказав доктор Браун. «Це ще одна частина цієї головоломки постійної пропаганди. У кожному місці, в кожній спільноті, за допомогою якої вони можуть до вас достукатися, вони до вас доберуться».

Материалы по теме

Монгольські команди виграли три з чотирьох перших місць на Чемпіонаті Світу з PUBG Mobile. Підсумки турніру

Монгольські команди повністю домінували на PUBG Mobile Global Championship 2023, фінальна частина якого відбулася в Стамбулі. 50 команд з усього світу боролися за престижний титул і три мільйони доларів США, проте саме гравці з Монголії увезли в безкрайні степи основну частку призового фонду.

Nigma Galaxy розгромили NAVI Javelins в фіналі ESL Impact League Season 4. Турнір дивилося в 10 раз менше людей, ніж рівнозначний чемпіонат з VALORANT

0

Nigma Galaxy стала переможцем ESL Impact League Season 4 Finals, у фіналі російська команда розгромила польський склад NAVI Javelins.

Відбулася церемонія The Game Awards 2023. В усіх п’яти кіберспортивних номінаціях перемогли ігри Riot Games

Відбулося церемонія нагородження премією The Game Awards 2023. Церемонія проводилася вже в десятий раз, на відміну від Esports Ewards дана премія охоплює не тільки кіберспорт, а насамперед ігрову індустрію, проте включає в себе і кілька кіберспортивних номінацій.x

Дати і локації турнірів RMR на PGL CS2 COPENHAGEN MAJOR 2024. Посилання на відкриті кваліфікації

PGL оголосила місця і дати RMR турнірів, через які можна буде потрапити на перший в історії Мейджор з CS2, який відбудеться в Копенгагені з 17 по 31 березня 2024 року.