Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Авторитетне західне кіберспортивне ЗМІ Esports Insider опублікували статтю, присвячену турніру Путіна Ігри майбутнього, який незабаром розпочнеться в Казані.

Безумовно важливо виходити з нашої української бульбашки і дивитися, як подібні пропагандистські змагання сприймаються іншим світом, тож пропонуємо вашій увазі переклад цієї цікавої статті. 

____________________

Наприкінці цього місяця кіберспортивні команди з усього світу візьмуть участь в Іграх майбутнього — експериментальному турнірі, що поєднує спорт і кіберспорт. Загальний призовий фонд турніру складає 10 мільйонів доларів і цей турнір має безпрецедентну політичну підтримку. Є лише одна заковика: він відбувається в Росії.

«Ігри майбутнього» проходитимуть з 19 лютого по 3 березня — це сміливий проект, фінансований російським урядом, вартістю 58 мільйонів доларів США і він супроводжується правовою невизначеністю та геополітичною напругою. У західних ЗМІ мало говорять про цю подію. Ось що ми знаємо про неї на цей час.

Політичний проект

«Ігри майбутнього» побудовані на концепції того, що організатори називають «фізичним» спортом — поєднанням кіберспорту, фізичної активності та інших нових технологій, таких як віртуальна реальність і дрони. На турнірі фізичні навантаження будуть міксуватися з турнірами з Dota 2, Counter-Strike, Mobile Legends: Bang Bang тощо — і на використання цих ігор для турніру, швидше за все, у організаторів немає дозволу.

Подія має політичну підтримку з боку найвищого російського керівництва. На Петербурзькому міжнародному економічному форумі в червні 2022 року віце-прем’єр-міністр Росії Дмитро Чернишенко оголосив, що «Ігри майбутнього» відбудуться в Казані, відносно заможному місті на сході Росії.

У березні 2023 року в спільній заяві, підписаній президентом Росії Володимиром Путіним і президентом Китаю Сі Цзіньпіном у Москві, було оголошено, що дві країни співпрацюватимуть разом на події, про це повідомляє The Esports Advocate. Китай заявив, що «підтримає» цю подію через спільну незгоду двох країн щодо виключення Росії з міжнародних спортивних подій. «Обидві сторони виступають проти політизації спорту та сподіваються, що спорт може сприяти миру та єдності», — йдеться у спільній заяві.

Незрозуміло, як і чи бере участь уряд Китаю в цьому сезоні Ігор майбутнього. Схоже, що він повністю фінансувався російським урядом, хоча 8 лютого Сі Цзіньпін підтвердив Путіну, що китайські спортсмени братимуть участь у заході. Путін також запросив Китай прийняти Ігри майбутнього у 2026 році.

Путін і Сі кілька разів обговорювали «Ігри майбутнього». Фото: plavi011 з Shutterstock

У грудні 2023 року Володимир Путін особисто підписав закон, який поклав початок турніру. За повідомленням Real Time, бюджет заходу становить ₽5,3 млрд рублів — еквівалент $58,3 млн. На веб-сайті «Ігор майбутнього» вказано призовий фонд у розмірі 10 мільйонів доларів, розподілений між різними дисциплінами, хоча численні офіційні джерела, включаючи російське державне інформаційне агентство, продовжують повідомляти про призовий фонд у 25 мільйонів доларів. Games of the Future не відповіли на запит, щоб прояснити це питання.

В центрі проекту Дмитро Чернишенко, віце-прем’єр-міністр Росії з туризму, спорту, культури та зв’язку і його міністерство відповідає за Ігри майбутнього. Наразі Чернишенко перебуває під санкціями США, країн ЄС та Великобританії. У 2017 році він отримав догану від Міжнародного олімпійського комітету за участь у допінговому скандалі на Зимовій Олімпіаді в Росії 2014 року.

Двома головними партнерами заходу є «РЖД» та «Газпром». В обох компаніях Чернишенко також входить або входив до ради директорів і ці компанії також знаходяться під санкціями. Додатковими партнерами є «Газпром-Нефть», російський мобільний оператор YOTA, інвестиційна компанія «Интеррос», ігровий магазин VK Play та букмекерська контора «Ліга Ставок» тощо.

На фото: Дмитро Чернишенко. Фото: Олексій Смишляєв з Shutterstock

Міжнародні учасники

Через повномасштабне вторгнення в Україну, яке почалося у 2022 році, Росія стала об’єктом міжнародних санкцій і фінансово відсторонена від більшої частини західного світу. 

Але, попри статус світового ізгоя, кілька великих кіберспортивних команд беруть участь у фінансованому урядом Росії турнірі. Це викликало люту критику з боку тих, хто особисто постраждав від війни. «Росія – країна-терорист, яка розв’язала найкривавішу війну з часів Другої світової. Ви ідіоти, якщо їдете туди за власним бажанням», – прокоментував в мережі X ситуацію український талант Олексій Бафадаров. Тим не менш, лише в турнірі Mobile Legends: Bang Bang (MLBB) з бюджетом $1 млн візьмуть участь понад 150 спортсменів із 17 країн. Про це в січні повідомило російське державне інформаційне агентство ТАСС.

Візи часто є головним болем для кіберспортсменів, особливо в таку країну, як Росія. Але з візами на Ігри майбутнього проблем, швидше за все, не виникне — оскільки МЗС Росії безпосередньо розіслав запрошення в 100 країн, повідомляє Sports Business Online.ru. Які представницькі органи отримали запрошення невідомо.

Серед видатних учасників — північноамериканська організація Beastcoast, південноамериканські BOOM Esports і Thunder Awaken, індонезійські команди RRQ і ONIC, філіппінська Blacklist International і поточний чемпіон світу MLBB AP.BREN (Bren Esports), сінгапурська команда Flash тощо. Також беруть участь команди з Китаю, Індії, Туреччини, Саудівської Аравії, Сінгапуру, Монголії, Камбоджі та інших.

G2.iG, об’єднаний проект G2 Esports і Invictus Gaming з Китаю, також бере участь, однак на сторінці турніру на Liquipedia 6 лютого видалили згадку про G2. Одна особа, яка обізнана в цьому питанні повідомила, що Invictus хочуть брати участь на відміну від G2, які проти. G2 не відповіли на запитання, чому її бренд було видалено та чи вони будуть отримувати гроші від участі в події. Планувалося, що американські Nouns і Nigma Galaxy з ОАЕ також приїдуть, але згодом вони відмовилися. Жоден з цих клубів не відповів на прохання прокоментувати причини їх рішення відмовитися від турніру.


Universiade Village в Казані, де будуть розміщені деякі команди. Автор зображення: Казанське управління спорту та соціальних проектів.

Також на турнірі буде присутній катарський клуб PSG Quest, об’єднана команда французького футбольного клубу PSG і Team Quest. Клуб Heroic був запрошений на турнір, але відхилив запрошення – цю інформацію підтвердив тренер організації з Dota 2 у дописі на X. Esports Insider усвідомлює, що деякі інші команди Dota 2 з Західної Європи також відмовилися від участі в події.

Участь організацій зі Східної та Південно-Східної Азії не викликає особливого подиву, враховуючи відносний нейтралітет і відсутність санкцій щодо Росії з боку багатьох країн регіону. І Китай і Індія дотримуються офіційно нейтральних позицій щодо російсько-української війни. Тому для клубів з цього регіону взяти участь або отримати призові на такій події не є чимось неадекватним – пояснило джерело в галузі з цього регіону. Як стверджує джерело, «це не їхня війна».

Однак участь західних організацій є набагато більш дивною, враховуючи, що поставлено на карту з юридичної точки зору та піару. Правила ЄС, наприклад, стверджують, що операції з державами або організаціями, які підпадають під санкції ЄС, є кримінальним злочином.

Леонід Шматенко, старший юрист міжнародної юридичної фірми Eversheds Sutherland сказав Esports Insider, що санкції ускладнять — як з юридичної, так і з матеріально-технічної точки зору отримання та конвертацію призових грошей для західних команд.

«Санкції з боку США, Великої Британії та ЄС стосуються Газпромбанку та інших фінансових установ і обмежують їхні міжнародні банківські операції», — пояснив він. «Отже, конвертація або переказ призових грошей з Росії в рублях може бути проблематичною».

«Це багато в чому залежить від конкретних правил і санкцій різних країн і механізмів, за допомогою яких обробляються та отримуються призові гроші. Враховуючи різноманітний список країн-учасниць, включаючи команди зі США, Перу, Туреччини, Китаю, Індії, Філіппін, Індонезії, Сінгапуру тощо, вплив санкцій буде різним».

Питання щодо ліцензування

Видавці та розробники ігор вимагають від організаторів турнірів отримання ліцензії на проведення великих кіберспортивних турнірів, що часто передбачає сплату комісії. Схоже, що Games of the Future не отримала дозволу на використання багатьох ігор, по яких планується проводити турніри, — безпрецедентний виклик правам власників інтелектуальної власності у відеоіграх.

Організатором «Ігор майбутнього» є «Агентство розвитку комп’ютерного та інших видів спорту» (ARKIVS), якому належать права на проведення турніру. У березні 2023 року ARKIVS повідомив «Коммерсанту» та іншим російським виданням, що отримав ліцензії на деякі іноземні відеоігри, а відносно інших «ведуться» переговори. Однак пізніше того ж дня китайський розробник Moonton, який рекламувався, як найімовірніший партнер турніру, повідомив Коммерсанту, що не надавав ліцензію на Games of the Future для гри Mobile Legends: Bang Bang. «Видавці не дуже позитивно ставляться до співпраці з нами», — пізніше розповіли організатори заходу іншому російському виданню.

У грудні 2023 року російський парламент обговорив новий законопроект, який дозволить російським операторам турнірів проводити події без необхідності отримувати ліцензії чи схвалення видавців ігор. Esports Legal News повідомили, що законодавство спеціально пропонує ввести новий термін для опису інтеграції фізичної активності з цифровими технологіями. Він запропонував «вільне використання» такої діяльності в Росії, серед іншого внесення змін до Цивільного кодексу Росії для врахування цих змін.

Відомо, що Mortal Kombat також є частиною турніру, але Esports Insider не може підтвердити чи надавали дозвіл на використання цієї гри. Valve, Moonton, видавець Mortal Kombat Warner Bros. Games і видавець WARFACE My.Games відмовилися від коментарів або не відповіли на запити щодо того, чи схвалили вони ліцензії на турніри для Ігор майбутнього.

Леонід Шматенко зазначив, що навряд чи сама видача ліцензії на турнір суперечить правилам санкцій, але західні видавці, ймовірно, не видавали б ліцензії на турніри через репутаційні втрати.

Ігри майбутнього, якщо вони будуть неліцензованими, ймовірно, стануть першим в історії гучним кіберспортивним турніром із великим призовим фондом, який проводитиметься без схвалення видавцями ігор.

Для проведення турнірів з кіберспорту зазвичай потрібні ліцензії від видавців ігор. Фото: Helena Kristiansson / ESL Pro League

Участь уряду в кіберспорті

У той час як закон, що регулює захід, визначає його офіційні цілі, що включають просування концепції «фізичного» спорту та розвиток спортивних талантів, історія заходу дає змогу зрозуміти його основну політичну функцію. 

На форумі під відповідною назвою «Росія – спортивна держава» у 2021 році, де вперше було оголошено про цю подію, Чернишенко, як повідомляється, представив «фізичну» концепцію Ігор майбутнього, як альтернативу олімпійському та спортивному істеблішменту, який дорікав Росії за її постійні допінгові скандали і дії в останнє десятиліття. (Росія також була виключена з Міжнародної федерації кіберспорту за підрив суверенітету України.)

Джерела Sports Business Online.ru повідомили, що Чернишенко хотів створити спортивний рух, з якого Росію неможливо було б «викинути». Розсилка для преси від Russian Games of the Future, яку отримали Esports Insider, також говорила, що Ігри були відповіддю на «ігнорування» Росії на серйозних спортивних змаганнях.

Перші «Ігри майбутнього» відбуваються в часи посилення прямої участі держав в індустрії кіберспорту, оскільки уряди визнають потенціал використання популярності та культурного капіталу кіберспорту для політичних цілей. Уряд Саудівської Аравії через свій Фонд державних інвестицій інвестував мільярди , щоб скупити та консолідувати світовий ринок організаторів кіберспортивних турнірів. У 2022 році уряд Індії заборонив надзвичайно популярну кіберспортивну гру Free Fire, посилаючись на проблеми національної безпеки, пов’язані з Китаєм, а військові США та Великобританії спонсорували кіберспортивні турніри, намагаючись залучити молодих геймерів до своїх лав.

Багато вболівальників і коментаторів із занепокоєнням сприйняли пряму участь урядів у скуповуванні активів в кіберспорті. Ці дії розглядаються, як спроби авторитарних урядів провести показові, дорогі кіберспортивні турніри в якості «esportswashing» — своєрідної спроби відвернути увагу світу від нехтування правами людини за допомогою спорту та розваг.

Однак Саудівська Аравія є союзником заходу, а Росія – навпаки. Для компаній глобальної індустрії кіберспорту, які обертаються в складних правових і політичних резонансах російсько-українського конфлікту, «Ігри майбутнього» значно підвищують ставки.

Материалы по теме

Team Spirit взяли в партнери російського букмекера, який платить сотні мільйонів податків, які йдуть на війну в Україні

Російський клуб Team Spirit змінив головного спонсора з неліцензійного російського букмекера 1xbet на російського букмекера, який не просто має ліцензію в Росії і платить збори і податки в російський бюджет, а і відкриває філіали в тимчасово окупованому Криму.

Новачки рвуться в бій. Як пройшов другий етап Warm Up League Spring Cup 2024

Між другим і третім етапом Warm Up League Spring Cup 2024 була незвично довга перерва – цілих три тижні. Тому давайте напередодні нової гонки, згадаємо як пройшла і чим завершилась попередня зустріч пілотів.

FaZe розгромили MOUZ в фіналі IEM Chengdu 2024

0

FaZe розгромили MOUZ в фіналі IEM Chengdu 2024 і заробили титул та 100 тисяч доларів. Таким чином європейський колектив, який вже тривалий час займає першу сходинку світового рейтингу, перервав свою серію програних фіналів і здобув важливу перемогу.

Комуністична партія РФ взялася за проведення турнірів з Counter-Strike 2

0

В Росії в кіберспорт пішла не тільки влада, а і кишенькові політичні партії, серед яких КПРФ вічного Геннадія Зюганова. Незмінний лідер російських комуністів на своїй сторінці в телеграм відзвітував про проведення кіберспортивного турніру по CS2, присвяченого дню космонавтики.