Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Чемпіон світу та колишній гравець NAVI, а зараз відомий коментатор і стрімер Арсеній Ceh9 Триноженко дав велике інтерв’ю українському спортивному виданню ТRIBUNA.

В інтерв’ю Арсеній висловив свої думки щодо помилок, допущених NAVI після 2014 року, про майбутнє українських студій трансляцій, та багато іншого. Ми перевели інтерв’ю українською. 

«Кіберспорту потрібно дивитися на інші види спорту, де Росію просто як країну банять»

— Вплив політики на класичний спорт – безперечне. Кіберспорт – набагато глобалізованіший і малозалежний від бюрократії. Кіберспорт поза політикою?

— Звичайно, кіберспорт не поза політикою. Що-небудь поза політикою – це вираз від тих людей, які хочуть робити гроші, які люблять тишу. І щоб їх робити, хтось придумав, що вони поза політикою і просто зароблятимуть, а ви там стріляйте, вбивайте, фальсифікуйте вибори, робіть, що хочете. Кіберспорт, як і будь-яка інша сфера життя – це політика, нікуди від цього не втекти.

— BLAST забанив клуби з Росії в CS:GO, Virtus.pro вже двічі дискваліфікували з турнірів з Dota 2. Чи достатньо вже введених санкцій? Наскільки вони комплексні та впливові?

– Кіберспорт не повинен вигадувати велосипед – треба дивитися на інші види спорту, де Росію просто як країну банять. Насамперед російські організації мають бути забанені, по гравцях можна робити винятки, залежно від своїх поведінки, позиції та команди, за яку вони грають.

Тут кожна організація шукає свого інтересу. Наприклад, американська організація Cloud9, як я знаю, за безцінь викупила російський склад Gambit за CS:GO. 2 роки тому Cloud9 витратили неймовірну кількість грошей на склад і провалилися, вибули надовго з CS, а тепер лише за мільйон доларів повернулися та одразу отримали топ-3 склад світу. Черговий доказ того, як грамотні бізнесмени можуть за безцінь скуповувати російські активи, які знецінив Путін своїм вторгненням в Україну.

— У кіберспорті рішення щодо санкцій перед кожним турніром приймає турнірний оператор. У класичному спорті для всіх турнірів під своєю егідою правила гри встановлює один управлінський орган, як МОК чи УЄФА. Чи не показує відкрита війна Росії проти України необхідність створення в кіберспорті таких самих надорганів хоча б у межах кожної конкретної дисципліни?

– Тут палиця з двома кінцями – у цій ситуації, напевно, це було б добре. В інших ситуаціях ми бачимо, як той же IeSF (Міжнародна федерація кіберспорту) намагається диктувати правила, але іноді може творити абсолютну нісенітницю і дикість. Така федерація повинна функціонувати під егідою великих кіберспортивних організацій, де була б якась наглядова рада, до якої входили б найсильніші команди світу.

Тоді це було б чесно, але часом буває так, що незрозуміло, звідки береться якась федерація, туди заводяться незрозумілі люди, які невідомо, чи колись мали відношення до кіберспорту чи ні. Як мені здається, коли кіберспорт став дуже популярним і почав надуватися грошима, дуже багато людей з боку прийшло, які поняття не мали та не мають, що ж таке комп’ютерні ігри.

— Стереотипна думка про кіберспортсменів – вони не цікавляться і не знаються на соціально-політичних питаннях. Чи згоден з таким твердженням?

– З цим твердженням я згоден, але це насамперед пов’язане з тим, що кіберспорт – молода дисципліна. Поріг входження вкрай малий – 7-8 років, зрозуміло, що дитина не цікавитиметься цими речами, середній вік – 18-20 років. Люди фармлять голду або набивають фраги, не заходять на сайти новин, їм це все глибоко і далеко. Тому не цікавляться, але не тому, що тупі або дурні, а тому що діти насамперед.

— Чи змінилося щось у світогляді твоїх знайомих гравців/тренерів/менеджерів після 24 лютого?

– Такі гострі речі, звісно, ​​каталізатор. На своєму прикладі можу сказати, що почав цікавитися політикою після Помаранчевої революції, мені було 15 років. До цього просто дивився новини з батьками, але саме цікавитися почав 2004-го. Так і тут із війною. І російська кіберспортивна аудиторія, яка раніше була «поза політикою», і українська, яка відчуває всі тяготи війни, вони, звичайно ж, у кілька разів стали цікавитися цими речами. Це видно з моїх стрімів: до війни я грав у PUBG на 500-1000 чоловік, після початку війни онлайн виріс у кілька разів, я став більше політичним оглядачем, ніж кіберспортивним діячем.

«З великою ймовірністю NAVI змінять склад»

— Головна кіберспортивна команда України – склад NAVI з СS:GO, в якому грають троє росіян – Perfecto, Boombl4 та electroNic. Команда, яка домінує всю другу половину 2021-го, нестабільно відіграла перші 4 місяці, але розмов більше про дружин і дівчат гравців, ніж про чітке майбутнє тега саме в цьому складі. Що буде далі?

— Я думаю, що з великою часткою ймовірності NAVI поміняють склад. Гравцям чітко дали зрозуміти, що вони не зможуть жити в Росії та сплачувати податки до РФ. Відповідно, доведеться швидше за все переїжджати. Наскільки я зрозумів, Perfecto готовий на переїзд, а ось Boombl4 та electroNic – під питанням.

Як я розумію, керівництво дало їм змогу відіграти мейджор цим складом. Якщо вони виграють, можливо вони, насамперед Boombl4 та electroNic, самі для себе зрозуміють, що це такий крутий склад, другий виграний мейджор поспіль, треба триматися разом, піти на умови керівництва та переїхати. Але ймовірність перемоги на Мейджор для NAVI зараз — 15-20%, конкуренція досить серйозна. Швидше за все, NAVI зайдуть у топ-8 або півфінал, що є не ненайкращим результатом, який і поставить хрест на існуванні цього складу.

Можливо, вже після мейджора ми побачимо Yekindar з Outsiders, який непублічно висловлював бажання покинути склад. Як мені здається, він чудово підходить NAVI. І ми ж розуміємо, що гравців із російських клубів через санкції зараз можна забирати чи не безкоштовно.

— Чи реально зараз знайти альтернативу росіянам у NAVI? Наприклад, той же Yekindar, підтягнути молодь із NAVI.Junior, згадати про українців без контракту із великою оргою, як у sdy.

— Якщо Perfecto залишається, то потрібно заміняти двох гравців. На поверхні – це Yekindar, sdy (українець Віктор Оруджев – прим.) плюс академія NAVI, той же headtr1ck (українець Данило Валітов – прим.), який чудово заміняв Boombl4’а у груповому етапі минулого турніру. Плюс можна пошукати ще, чи є перспективні хлопці з Esports Club Kyiv, гравців якого можна було б викупити або з ними співпрацювати. Варіантів багато.

Єдиний момент Boombl4’у, що він все-таки капітан, а хорошого капітана знайти дуже важко. Але мені здається, що S1mple вже дуже давно готовий брати на себе кермо цієї команди і стає ін-гейм лідером.

— В історії з дружиною Boombl4’а цікавий такий акцент – чи мають NAVI прийняти якісь дисциплінарні санкції до Кирила? Організація зайняла строго проукраїнську позицію і вимагає санкцій, а гравець найвідомішого складу команди в цей час розлучається/мириться з дружиною, що відкрито викладає фото з триколором в інсту. Чи послідовно це?

— Важке питання. Ми ж розуміємо, що він доросла людина, дружина є дружиною, а Boombl4 це Boombl4. З одного боку – так, але з іншого – як ти можеш це проконтролювати? Спробуємо уявити, що NAVI можуть сказати Boombl4: «Кирилл, ай-ай-ай, щоб твоя дружина не викладала триколор», він скаже дружині: «Ай-ай-ай, не викладай триколор», а вона йому: «Ну тоді залишишся без сексу на тиждень-два». Це звучить смішно та примітивно.

Ці питання потрібно вирішувати глобально, тому NAVI поставили гравцям певні умови, зокрема переїзд. Boombl4 повинен або брати її в нову країну, або розлучатися у разі переїзду. Тут ми повертаємось до попереднього питання.

— Росіяни в NAVI є не тільки в CS: четверо у складі по Valorant, четверо – у Mobile Legends, двоє – у Brawl Stars, двоє – у Free Fire, троє – у PUBG, повний склад по PUBG Mobile, по одному гравцю в Apex Legends і Dota 2. Рішення щодо росіян у ростерах NAVI має бути комплексним для всіх дисциплін?

– Воно має бути комплексним. В інтерв’ю боса NAVI більше зачіпав склад по СS:GO, але ці правила будуть актуальні для всіх. Яка різниця, хто сплачує податки країні-агресору.

Помилка сталася спочатку. Після 2014 NAVI, як і багато хто, не зуміли проаналізувати це питання. Тепер здається, що як ми не могли подумати, що після окупації Криму та війни на Донбасі Росія раптом не могла відкрито напасти на Україну. Могла, але все одно в це вірилося важко. Відповідно, треба було потихеньку прибирати гравців із Росії, брати чи Європу, чи Україну, розвивати ці напрямки. Але цього не було зроблено. Всі ми вчимося на своїх помилках, мені здається, що NAVI зробили висновки, і в майбутньому цього не повториться.

«Після 24 лютого Valve мало що зробили для підтримки України»

— CS:GO у якомусь плані пощастило змінити структуру відбору на мейджори ще до 24 лютого, об’єднавши Західну та Східну Європи в одну квалу. У Dota 2 вийшла дурна ситуація, коли DPC у Східній Європі відіграли за тиждень у форматі плей-офф зі скандалами та сенсаційними переможцями. Які зміни чекають на систему відборів на топ-турніри найближчим часом?

— Тут є монополія від розробника — Valve, він диктує умови. Після 24 лютого Valve мало що зробили для підтримки України, тож не думаю, що вони будуть проти виступу російських гравців на турнірах, все залежатиме від організаторів.

Була заява від BLAST, яка забанила всі російські клуби. ESL спрацював виходячи із санкцій, забанивши команду Алішера Усманова (Virtus.Pro – прим.), Gambit, але Forze, які частково належать «Лукойл», не забанили. Той самий Petr1k (популярний аналітик – прим.) постійно звертає на це увагу, домагаючись того, щоб на PGL вони грали без прапора своєї організації. Можливо, шостий пакет європейських санкцій якраз торкнеться «Лукойлу».

— Найбільший скандал за 2 місяці у кібері – історія з керрі Virtus.Pro Pure та літерою «Z» на мінікарті в Dota 2 під час DPC. Valve не церемонилася, а одразу дискваліфікувала команду, яка, швидше за все, пройшла відбір на мейджор. У ком’юніті розгорілася суперечка – чи мають інші гравці команди віддуватися за дурість одного дурника?

– Дедалі більше країн забороняє ці символи сучасної війни, сучасну свастику «Z», «V». Дурень дурником, але він кіберспортсмен, який знаходиться в рамках міжнародного турніру. Так, треба викочувати чіткі правила, де заборонено виправдовувати агресію, заборонено малювати ці символи, але дозволено підтримувати країни, які постраждали від цієї агресії.

«Росія зробила все, щоб «СНД-регіону» більше не було»

— Довгий час у кіберспорті існував так званий регіон «СНД», багато в чому незрозумілий та неприємний для України. Як від нього втекти?

– Слово «СНД» у контексті кіберспорту використовувалося лише для опису Східної Європи. Коли я коментував, я намагався використати або «пострадянський простір», або «Східну Європу», розуміючи, що «СНД» – це не зовсім коректно. Для багатьох було простіше назвати три літери.

Але Росія зробила все, щоби такого регіону більше не було. Щоб Росія була ізольованою і грала чемпіонати Росії у Бєлгороді чи Воронежі, проте інші країни без Росії грали у східноєвропейському регіоні.

— WePlay зайняли жорстку українську позицію, особливу увагу приділивши питанню українськомовних трансляцій турнірів. Наскільки конкурентними є зараз ефіри CS:GO українською мовою? Чи є проблеми з перекладом внутрішньої термінології гри?

– Я коментував кілька разів українською, немає жодних проблем. Є, звичайно, свої особливості, треба трохи поправляти себе, поки ти ще новачок в українськомовних трансляціях. Але потім, коли ти вже поставив це на рейки, жодних проблем, на мою думку, немає.

Аудиторія українськомовних трансляцій – це питання, ніколи ніхто це не розвивав, онлайн, звичайно, дуже маленький. Але з часом можна досягти нормальних цифр. Також варто розуміти, що російськомовний ринок потенційної кіберспортивної аудиторії – 20-30 млн людей, україномовний ринок – у 5-6 разів менший.

Але якщо це розвивати, це все одно певний ринок, який цікавий для рекламодавців.

— WePlay та Maincast розірвали контракти з російськими спонсорами та букмекерами, що боляче вдарить по фінансах, RuHub звільняє співробітників з адекватною реакцією на війну і не має поняття, що і як транслюватиме. Що буде з ключовими трансляторами кіберспорту у найближчому майбутньому?

— Думаю, що все буде добре. Повернутись до тих доходів, які були у 2021 році, ми зможемо протягом кількох років. Все залежить від військової складової, чи далі Путін займатиметься ескалацією. Як показала та сама пандемія коронавірусу, світ швидко наздоганяє втрати в економічній складовій, система відновлюється швидко. Думаю, рік-два, якщо війна закінчиться, і WePlay і Maincast повернуться на ті позиції, з яких починали в січні 2022-го.

А RuHub просто долучаться до держфінансування і коментуватимуть внутрішні турніри, розповідаючи про те, як Росія добре розвиває кіберспорт і як вони б усіх порвали, пусти російську команду на міжнародний турнір. Вигадуватимуть міфи про те, як, граючи у своєму болоті, ти покращуєш конкуренцію. Очевидно, що це не так.

– Британці активно лобіюють ідею проведення футбольного ЧС в Україні у наступній декаді. Чи реальне проведення у Києві мейджора з CS:GO чи The International з Dota 2 після переможного закінчення війни на тлі божевільного інтересу до України по всьому світу?

– Звісно, ​​все реально. Але питання впирається у терміни закінчення війни, у терміни деокупації території України. Якщо найближчими роками не буде військових конфліктів, після повного відновлення авіаперевезень, залізничного сполучення та інфраструктури, в Україні буде проведено великий міжнародний турнір і з кіберспорту.

Оригінальну версію інтерв’ю російською мовою ви можете прочитати тут.

Материалы по теме

У 2023 році кіберспорт League of Legends матиме найбільший бюджет за час існування гри

Riot Games збільшили бюджет League of Legends напередодні наступного року. В інтерв’ю Konbini 27 листопада генеральний директор Riot Ніколо Лоран повідомив, що виділені кошти на кіберспорт League of Legends у 2023 році зростуть.

Завершився Brawl Stars World Finals 2022 — Чемпіонат світу з мобільної гри Brawl Stars

Перемогою клубу ZETA DIVISION ZERO завершився чемпіонат світу Brawl Stars World Finals 2022, на якому розігрувався 1 мільйон доларів США. Цікаво, що срібло дісталося другому складу того самого клубу ZETA DIVISION ONE. Обидві команди представляють Японію.

Розчарування та захоплення. Результати Blast Premier Fall Final

Андрій Присяжний в авторській колонці ділиться враженнями від турніру Blast Premier Fall Final 2022.  Авторська колонка Андрія Присяжного, автора тг-каналу 16 раунд.  Instagram: @OfficialMr_Jury twitter: @OfficialMr_Jury Якщо ви також хочете розвивати українську спільноту та ділитися думками з широкою аудиторією, пишіть у телеграм @incybersport   За що мені подобаються турніри від данського турнірного оператора — це максимум

Інтерв’ю з Кирилом Ange1 Карасьовим після перемоги на G-Loot VALORANT Clash — Grand Finals

Капітан команди NAVI з VALORANT Кирило Ange1 Карасьов дав інтерв’ю після перемоги на G-Loot VALORANT Clash — Grand Finals. В інтерв’ю гравець розповів про емоції від перемоги, про нового гравця в складі, нового героя та про те, як будується гра в колективі.