Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Операційний директор Natus Vincere Олексій xaoc Кучеров на стрімі дав велике інтерв’ю коментатору студії Мейнкаст Михайлу Olsior Звєрєву. Ми зробили його текстову версію.


У інтерв’ю друга за впливом людина в керівництві NAVI чітко дала зрозуміти, що NAVI обрали курс на Росію. Коротко ключові тези:

  • Більше змін в складі з CS:GO не буде
  • NAVI не будуть прибирати росіян з існуючих складів
  • NAVI і надалі планують брати росіян в склади клубу
  • Більшість гравців перевезли в Сербію, але ще не всіх
  • Команда не буде просити росіян висловити публічну антипутінську позицію
  • NAVI не розуміють, як і коли скінчиться війна, тому відкривають офіси в Європі
  • Українців мало в NAVI, бо їх мало в Україні і доводиться брати росіян
  • Бумич гарний хлопець, тому компліментарно прощалися
  • Хаб платив гроші росіянам після початку війни, бо є партнери, яких треба враховувати

Інтерв’ю велике та дуже показове, тому рекомендуємо перечитати його усе. Також ми впевнені, що вплив суспільства так само неминучо змінить думку керівництва NAVI, як Україна переможе Росію, тож всі, кому не байдужі українські NAVI, мають об’єднатися і повернути команду Україні. Беремося до справи!

Інтерв’ю 

Що змінилося в NAVI з початком війни? 

Всі були в шоці, ми обговорювали можливість війни, але всі це уявляли інакше, у всіх була паніка. Вся наша операційна діяльність призупинилась, люди були в шоці, багато хто переміщувався в більш безпечні місця. Це зайняло майже 3-4 тижні. 

У звичайному темпі працювати було важко і технічно і психологічно. Тому ми фокусувалися на допомозі працівникам, ми почали постити досить багато контенту про війну, багато волонтерили та допомагали, давали свої автомобілі, створювали благодійний мерч. 

У вас було багато складів з різних дисциплін, чи всіх ви втримали, та чи грають в них зараз росіяни?

На початку війни у нас було 16 чи 17 складів. Після цього ми деякі розформували, чи розпустили, наприклад по FreeFire, Mobile Legends. 

Залишилось близько 13 складів, вони переїхали до інших країн в основному до Сербії, але деякі гравці до інших країн. 

Зрозуміло, що у наших гравців є рідня в Росії, яка не хоче виїжджати й деякі гравці теж. Це їх вибір. 

Що ви робили зі співробітниками клубу, що з ними зараз?

Перед війною ми домовилися, що маємо в першу чергу піклуватися про співробітників. Ми нікого не звільняли, навіть тих хто не мав функціоналу з початку війни. Ми або пробували змінювати їх функціонал або просто чекали, але нікого не звільняли.

В Києві вже по троху повертаємося до життя. До офісу повернувся офіс-менеджер, та ми дозволяємо співробітникам ходити в офіс, але не заставляємо нікого, бо небезпека ще присутня. 

Ми зрозуміли, що потрібно дивитися у Європу, бо в Україні не можливо проводити буткемпи. Ми плануємо в Берліні робити буткемпи, зробити там базу для тренування в комфортних умовах. Зараз вже є офіс. Ми розуміємо що ця ситуація на довго, в нас є на жаль такий сусід, якого ми повинні враховувати, тому ми плануємо відкривати офіси в Берліні та в Чехії. 

Як війна вдарила по бізнесу клубу? 

Нам повезло, більшість наших партнерів глобальні. Чисто економічно, в нас був тільки один партнер з Росії з яким ми припинили співпрацю на початку війни. 

З іншими у нас все в порядку. З точки зору інфраструктури в нас і так був буткемп-хаус в Берліні, а зараз ми зняли там офіс і маємо ще більше планів в глобальному сенсі. 

З точки зору витрат звісно додалися додаткові витрати на переїзд гравців до інших країн. Переїзд, оформлення, сапорт — це все вартує коштів, а доходи клубу точно не збільшилися. Звісно, ситуація стала гірша, але завдяки глобальному підходу в нас все нормально в цьому плані. 

Але треба розуміти, що наслідки війни тягнуться на дистанції. Після початку війни багато компаній покинули Рашку і в них змінилися пріорітети, бо їм вже не цікава співпраця там.

Як ти можеш заставляти партнера платити кошти, якщо ринок Росії не працює? Зараз це норма і треба розуміти, що так буде і надалі. 

NAVI ненавидять в Росії, бо ви вимагаєте переїзд їх гравців і є багато українців, які ненавидять NAVI, бо у команді залишаються росіяни. Чи ви це бачите і чи це впливає на вас, на кількість переглядів? 

Точно бачимо, точно впливає, якісь фанати не розуміють нашу позицію, мені здається що воно буде впливати і пізніше. Наві як клуб запостили багато контенту, який був неприємним для фанатів з Росіі.

Водночас в Україні менше стали приділяти часу іграм, не до того зараз, але ми розуміємо, що багато українських уболівальників не до кінця розуміють чому так відбувається, не розуміють нашу позицію, тому ми зараз і спілкуємося з тобою. 

Тепер в них буде можливість або краще нас зрозуміти, або відписатися і не слідкувати за NAVI. 

Як приймалося стратегічне рішення щодо російських гравців. Ви могли кікнути всіх 25 лютого, або взагалі нічого не робити. Або ще якійсь варіант. Як і хто приймає ці рішення у такі часи?

Це надзвичайно важливе рішення, приймаємо його колективно, враховуючи думку кожного, бо одна людина може помилятися. 

Варіанту відмовчатися у нас звісно не було. Ми розмірковували над варіантом кікнути всіх росіян та білорусів. 

Багато хто коментує — візьміть українців, але на жаль їх зараз немає. Ми фокусуємося на тому, щоб це змінилося. Хоча воно не очевидно, але по пропорціям треба розуміти, що пропорції 4 до 1 росіян та українців серед уболівальників, приблизно так само і з гравцями. 

Ми намагаємося більше брати українських гравців особливо до академій, але це не можливо, бо їх нема стільки скільки потрібно, їх треба виростити. 

Біт провів в академії біля 2-х років поки йому дали шанс. І то почали з однієї карти.

Тут дуже висока відповідальність, ми команда топ 1-2 світу, крім цього є дуже багато технічних моментів, як то тактики, інформація, сетапи на всіх картах — гравець просто може зламатися. 

Будуть витрачені великі кошти на розвиток гравця задарма. 

В академії ми позбавилися росіян, бо серед молоді хочемо робити ставку на гравців з України. Хочемо не тільки в кс, а і в інших дисциплінах, наприклад в доті. 

В нас завжди була інша позиція але ми її передивилися і хочемо розвивати напрямок доти. Цілком ймовірно що і по валоранту будемо робити академію.

Що по складу з VALORANT де немає українців? 

Зараз весь склад складається із росіян і білорусів, але в Україні нема з кого формувати склад. Це все питання часу. 

Ми й до цього фокусувалися на українцях, але немає нормальних гравців. Ми будемо над цим працювати. 

Ви розглядаєте англомовні склади якщо немає українців? Щоб коли не має українців так не було і росіян?

Звісно розглядаємо. Коли ми шукали жіночий склад по CS:GO то був склад в Росії, але ми вибрали склад з Європи. Нажаль в Україні зовсім немає гравчинь. 

Що треба, щоб гравець з Росії продовжував грати в NAVI? 

Переїхати в іншу країну, щоб платити там податки й витрачати там гроші. Є різні моменти, є візові моменти, в когось не було навіть закордонних паспортів. Ми почали перевозити поступово, більшість в Сербію. 

Треба розуміти що якщо ми хочемо, щоб російські гравці виїхали, то не треба трубити навкруги, щоб в них не виникли проблеми. Зараз майже всі вже виїхали, але є ще два гравці, які не виїхали. 

Наша політика — будем працювати тільки з тими, хто не є резидентами РФ. Така сама політика в багатьох інших клубів, навіть у російських клубів, які теж переїжджають до Сербії.

Росіяни можуть на постійній основі виїхати в інші країни, бо казали що це не так просто зробити? 

Ми вивчали варіанти і їх дійсно не багато. Зараз існує багато обмежень і санкційного тиску. У багатьох країнах не роблять ВНЖ росіянам та не відкривають довгострокові візи. Один з адекватних варіантів які є це Сербія. 

Подача документів на ВНЖ там коштує 1000 євро. Квартир там теж стало мало бо це вже якась мека кіберспорту, туди переїхало дуже багато гравців і все виросло в ціні. 

Затрати на кожного гравця це 1,5-2 тисяці євро одразу і потім додатково на проживання та інші моменти кожного місяця + білети, які сильно подорожчали. 

Багато хто з гравців не може собі це дозволити й ми беремо це на себе. 

Чи є вимога до гравців з РФ стосовно публічної позиції про війну ? Якщо немає, то чому?

В нас немає гравців, які підтримують війну. Але в цілому я розумію, чому так багато людей нас критикує, але якщо гравець переїхав, то він вже не підтримує війну. 

Треба розуміти, що це кіберспорт. Гравець може програти кілька місяців і ми будемо вимушені його міняти. Ми не можемо просити його визначити позицію, бо йому доведеться повертатися до родичів в Росію. У нього можуть бути проблеми. 

Вимоги висловлювати радикальну позицію у нас немає, ми не маємо морального права просити це у гравців.

Чи були запити від гравців про захист від NAVI, щоб допомогли переїхати, бо, мовляв, я хочу висловитися? 

Були запити на українське громадянство, але для росіян це зараз взагалі неможливо. Навіть до війни це було важко. Це довгий процес і немає сто відсотків на те, що ти його отримаєш. 

Ви підписали після початку війни гравця з Ростова до складу з Dota 2. Чому ви зараз вирішили взяти росіянина в склад і як ви будете робити в майбутньому? 

Уявимо, що в нас є склад десь в Сербії та ми розуміємо, що треба заміна і що в нас немає варіантів і тому деколи потрібно брати російських гравців. 

Якщо вони готові переїжджати та в них нормальна позиція, тоді ми готові з ними працювати. 

Фокус буде на гравцях не з РФ и Білорусі, але на жаль ми деколи будемо брати російських гравців, або інакше нам потрібно розпустити всі наші російські склади та піти в Європу, бо в Україні просто нема потрібних гравців. 

Тому ми або маємо працювати з росіянами, або прощатися з всіма, але тоді треба прощатися з NAVI дуже на довго в багатьох дисциплінах.

А тоді й український прапор не будуть виносити на 2 мільйони глядачів.

Може треба іти в Європу, щоб українські гравці вивчали мову і міксуватися з європейськими?

Ми плануємо робити по валоранту джунів, скоріше за все ми не знайдемо достатньо гравців в Україні і тому ще будемо брати гравців з Європи.

До речі якщо хтось має досвід тренувати академію по Валоранту, то пишіть мені. 

Як ви ставитеся до того, що пишуть жінки російських гравців, чи якось на це впливаєте?

Російським гравцям також небезпечно в українській команді це теж треба враховувати. Ми не можемо цензурувати гравців, але нам це важливо. Після наших обговорень ви можете навіть бачити результати. 

Кажуть, що ваш хаб по CS:GO працював після початку війни та там грало багато росіян та білорусів, Чи робили ви якісь виплати російським гравцям після початку війни?

Треба розуміти, що у хабу є партнери, яких треба враховувати, тому ми тільки в кінці березня закрили його роботу для росіян. 

Якби NAVI взагалі не брали участь у Мейджорі про які потенційні втрати можна говорити, та чи могли ви поїхати українським складом? 

Треба розуміти, що більшість грошей заробляє команда, а не клуб. Були мейджори де багато заробляв клуб, але це поодинокі випадки. В середньому це не така велика втрата, але з технічної точки зору після ростерлоку не було можливості змінювати склад. 

Велика ймовірність що склад би розпався якби ми тисли на команду. Мейджор — це мрія кожного гравця, якщо її відбирати, то можна закривати склад і переформатовувати на англомовний. 

Були чутки, що NAVI допомагали у створенні санкцій проти російських команд. Можеш це прокоментувати? 

Ми дійсно спілкувалися с ТО, командами й через посередників з Valve та обговорювали тему санкцій, щоб виробити спільні правила враховуючи війну. 

Деякі паблішери пішли по шляху блокування цілого регіону, що де дуже гарна новина для всіх в тому числі українців. Ми намагалися знайти баланс, щоб українські гравці могли працювати, але щоб у відомих російських клубів не було такого життя, як до цього. 

Враховуючи наш досить великий вплив, ми змогли це питання підняти та виробити такі спільні правила. Тому так, ми докладали конкретних зусиль, щоб якось на це вплинути. 

Те як ви прощалися з Бумичем, те, що казав Сімпл у твіттері — це було досить компліментарно. Не здається тобі, що цим на міжнародній арені ви просуваєте думку, що росіяни та українці брати?

Я розумію, що багато хто не розуміє цих моментів, Бумич кількома тижнями раніше висловив свою позицію і з нею все ОК. А в анонсі ми просто написали так, як воно є. Але Бумич — це людина, яка програла в клубі три роки, він нормальний чувак, але те що відбувається навколо нього ми не готові терпіти. 

Дуже важко прощатися з таким гравцем і капітаном і в нас все ще немає конкретного варіанту ким його замінити. 

Ми дійсно зацікавлені в Бустері, я казав це англомовному ЗМІ, але ми не готові вести перемовини з VP. Можливо він найде якесь рішення, наприклад сам себе викупить.

З Бумичем команда показала багато гарних результатів, було важко прощатися, але ми на це пішли. 

Про слова Сімпла — я не зрозумів, чому так відреагувало на це суспільство. Його слова про те, що кожен робить вибір. Чому люди це інтерпретують інакше не зрозуміло, можливо через його ранішні висловлювання. 

У Саші дуже багато знайомих і велика різна аудиторії, вони можуть щось донатити і можемо гіпотетично припустити що є багато росіян що донатять, а люди так реагують і це може засмучувати Сашу. 

У Сімпла були твіти де він навіть ображав українських діячів. Петрика, ухо, останній раз Квана. Сімпл може висловлювати будь яку позицію, чи клуб на це впливає? 

У Олександра велика аудиторія та вплив і кожна людина багато від нього чекає. Не завжди ці очікування збігаються з тим, що може зробити Саша.

Враховуючи наш виступ на мажорі Саша підготував промову на фінал, але ми так і не виграли. Він хотів це зробити максимально хайпово, але зараз питають чому він не сказав нічого? 

Якщо говорити про інтервьюсайту HLTV.org, чому він там не назвав війну війною, а назвав важкою ситуацією я не знаю. Не завжди очікування збігаються з реальністю, завжди збігатися неможливо. 

Чи плануєте ви створювати контент українською мовою? Чи будете створювати  українськомовні склади? 

Дуже цікаве питання. Чую багато думок з цього приводу. 

Не хочеться підтверджувати російську пропаганду, що ми ущемляємо російську мову, але дома я хочу, щоб дочка розмовляла українською. Щодо NAVI у нас різна аудиторія з російськомовних країн які ні в чому не винні, тому будемо продовжувати російськомовний контент. 

Українськомовний можемо робити, якщо вдасться підписати повністю українськомовний склад. 

Ми зробили новий сайт де вже є українська мова, але не можемо робити чисто українськомовний контент.

В складі з CS:GO Бумич — це була остання заміна? 

В CS це остання заміна, інші гравці залишаються, один переїжджає на днях, а інші переїхали. 

Зараз будемо тестувати та дивитися кого брати на вільну позицію. В нас є пара варіантів, але по ним є нюанси. Скоріше за все як вирішим то не одразу візьмемо гравця, а буде якийсь тест. 

По академці в Доті ви тільки робите плани чи вже є якісь конкретні кроки? 

Це поки в планах, думаю почнемо через місяць-два. Можливо академія по доті буде англомовною, але скоріше за все ні. 

Ваші популярні склади — це Dota 2 та CS:GO. А інші склади прибуткові? 

Якщо говорити про прибутковість кіберспорту — це примарне явище. По звітам інших відкритих організацій видно, що це не прибуткова справа. У нас прибутковим є тільки CS, бо хлопці дуже гарно попрацювали минулого року. 

Про інші склади — немає таких які прибуткові, є такі що близькі до нуля. 

Вже є якесь розуміння, що українські гравці зможуть виїжджати на міжнародні змагання під час війни? 

Це можливо і зараз, але це досить важко робити. Ми навіть вивезли нашу медіа-групу на Мейджор. Українських гравців будемо намагатися вивозити на турніри. 

Як ви бачите NAVI в майбутньому? Український клуб, європейський клуб чи інше? 

Цікаво, але враховуючи війну, не зрозуміло як вона закінчиться в якому форматі буде далі, тому не можу сказати. 

Скажу, що нам важливо щоб ми сприймалися як український клуб, тому ми хочемо відкривати тут академію. Але якщо дивитися на дистанцію, я не знаю чи зможемо ми працювати так, як працюємо і далі, можливо по деяким дисциплінам ми підемо в Європу. 

Наприклад HLTV поміняли прапор на український тільки після початку війни, хоча ми їх два останніх роки просили. Для нас важливо бути українським клубом, але як буде через 3-5 років ми не знаємо. 

Ти зустрівся з великою кількістю хейту, далі буде ще більше, бо ви залишаєте росіян у складі.  Як ти думаєш треба будувати український кіберспорт у майбутньому? 

Перше — це академії, потрібно щоб це робили не тільки ми. Друге — потрібно, щоб гравці мали де грати — федерації та інші мають проводити турніри. 

Також ми працюємо з паблішерами, бо деякі відміняють регіон. Ми хочемо, щоб вони розуміли, що потрібно давати виступати українцям надалі. Ми хочемо, щоб Україна була приєднана до Європи. 

Важливий також українськомовний контент, але не хочеться бути нацистом як кажуть у Росії та відповідати російській пропаганді, але хочеться покращувати український контент. 

Чи можна побудувати суто український кіберспорт без росіян в складах, як це є у данців, шведів? Якщо так, то як? 

Потрібні партнери які виділять кошти, потрібні ентузіасти, хто буде це розвивати, та  потрібні три пункти, про які казав у попередньому питанні й тоді все можливо. 

Якщо створити всі ці умови ми побачимо талановитих гравців і кіберспорт буде розвиватися.

Материалы по теме

NAVI всуху програли в першому матчі Champions Tour 2023: EMEA League

0

NAVI всуху програли в дебютному матчі європейської франшизної ліги Champions Tour 2023: EMEA League. Чорно-жовті були розгромлені на власному піку Ascent з рахунком 7-13. На піку суперників команди дійшли до додаткових раундів, проте клуб KOI зміг дотиснути народжених перемагати, зафіксувавши на табло рахунок 20-18.

CEO NAVI порівняв Virtus.pro з білоруськими креветками та відмітив, що ця історія пахне гірше білоруського сиру

0

CEO Natus Vincere Євген Золотарьов у своєму твіттері прокоментував ситуацію зі зняттям санкцій з російського клубу Virtus.pro. Золотарьов порівняв клуб Алішера Усманова з білоруськими креветками і висловив думку, що ця історія пахне гірше білоруського смердючого сиру.

З російського клубу Virtus.pro зняли всі санкції

Російський клуб Virtus.pro зміг вийти з під міжнародних санкцій, які було на нього накладено через війну в Україні. В останні місяці клуб активно працював над тим, щоб знову грати під своєю історичною назвою, яку був вимушений змінити на Outsiders. Наразі фактично всі великі турнірні оператори зняли санкції з ведмедів і дозволили Virtus.pro виступати під своєю

Видавець ігор Brawl Stars та Clash of Clans повністю закриває свої ігри для росіян

0

Розробник відомих мобільних кіберспортивних дисциплін Brawl Stars та Clash of Clans компанія Supercell повідомила про повний вихід з Росії через триваючу агресію цієї країни проти України. Компанія не просто видалила російські додатки з онлайн-магазинів, а і заблокує всіх існуючих користувачів з Росії та Білорусі у найближчому оновленні навесні цього року.