Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Коли бізнес дорослішає і прагне залучити ще більші інвестиції, щоб прискорити зростання, або його засновники хочуть нарешті монетизувати те, над чим вони працювали, вкладаючи власні кошти, бізнес виходить на біржу.

Компанія випускає акції, які може придбати будь-хто і таким чином стає публічною. Кілька років тому кіберспорт досяг рівня, коли багато хто замислився про вихід на біржу і декілька компаній спробували це зробити. З цієї статті ви дізнаєтеся, що з цього вийшло. 

У жовтні 2018 року Enthusiast Gaming стала першою публічною компанією, яка володіла кіберспортивною командою. У наступні роки декілька інших кіберспортивних організацій наслідували її приклад, скориставшись ажіотажем навколо кіберспорту, що виник в другій половині 2010-х, коли всі хайпили електронний спорт і пророкували йому зростання у геометричній прогресії.

Проте останні роки змусили інвесторів трохи охолонути, бо кіберспорт виявився вочевидь переоціненим, ріст сповільнився і акції більшості публічних  компаній різко впали у ціні. На тлі економічного спаду інвестори почали втрачати інтерес до кіберспорту, а кіберспортивні клуби та бізнеси почали масово закриватися.

Загалом зараз у світі існує 12 публічних компаній, які володіють кіберспортивними командами – це не так і багато у порівнянні з традиційним спортом, проте ще 10 років тому таких компаній не було зовсім.

Enthusiast Gaming

Enthusiast Gaming — канадська холдингова компанія, заснована у 2014 році, яка в основному володіла сайтами з новинами світу відеоігор. У жовтні 2018 року Enthusiast Gaming вийшла на фондову біржу Торонто, а з квітня 2021 року також котирується на NASDAQ.

Enthusiast Gaming бере участь у франчайзингових лігах Activision Blizzard з 2018 року. Компанія є співвласником франшизи Call of Duty League Seattle Surge разом із інвестиційною групою Aquilini та керує франшизою Overwatch League Vancouver titans. До активів Enthusiast Gaming також належить Luminosity Gaming, з якою компанія об’єдналася у вересні 2019 року. Насьогодні акції компанії коштують 0,66 канадських доларів.

Simplicity Esports and Gaming Company

Simplicity Esports and Gaming Company є оператором і франчайзером ігрових центрів у Північній Америці, а також із січня 2019 року є власником кіберспортивної організації Simplicity Esports. Однак команда Simplicity Esports не має активних ростерів і не веде активної кіберспортивної діяльності протягом останнього року. Раніше Simplicity володіла бразильською командою Flamengo Esports, але продала цей актив у червні 2022 року.

Компанія Simplicity Esports and Gaming зараз котирується на біржі OTCQB, позабіржовій біржі американських акцій. На момент публікації ціна акцій Simplicity становить 0,0076 доларів США, а 23 мільйони акцій було розміщено на відкритому ринку.

Astralis

Astralis — легендарна данська кіберспортивна організація, єдина, яка має в активі перемогу на чотирьох Мейджорах з CS:GO. Організація також володіє слотом у LEC, європейській франчайзинговій лізі League of Legends.

Astralis була першою командою, яка вийшла на біржу шляхом первинного публічного розміщення акцій (IPO), і залишається однією з найвідоміших команд, зареєстрованих на біржі. Акції Astralis A/S торгуються на Копенгагенській фондовій біржі (NASDAQ Copenhagen) після її IPO у грудні 2019 року.

У березні 2023 року Astralis оголосила, що розпочала «стратегічний перегляд» через незмінно низьку ціну акцій. Попри те, що у фінансовому звіті за 2022 рік повідомлялося про збільшення доходів та зменшення збитків, зараз клуб розглядає можливість виходу з біржі. На момент публікації акції Astralis коштували 1,76 данських крон.

ESE Entertainment

ESE Entertainment, заснована колишнім професійним канадським футболістом Конрадом Васіелою, пропонує технології, інфраструктуру та послуги із залучення вболівальників, а також керує каналами електронної комерції, ігровими лігами та кіберспортивною командою.

У листопаді 2020 року ESE Entertainment придбала португальську кіберспортивну організацію K1CK (колись за неї грав star1x), лише через кілька місяців після її публічного лістингу на канадській біржі TSX Venture Exchange (TSXV) у Торонто в серпні 2020 року. Зараз ціна акцій ESE становить 0,21 канадського долара.

Guild Esports

Guild Esports — британська кіберспортивна організація, співвласником якої є колишня мегазірка футболу Девід Бекхем. До команди входять склади з CS:GO, Rocket League, VALORANT (жіночий), FIFA та Fortnite.

У жовтні 2020 року Guild вийшла на Лондонську фондову біржу. Однак, незважаючи на партнерство з такими гігантами, як Subway, Coca-Cola та Samsung, фінансовий стан Guild Esports залишається дуже важким, постійно чутно про те, що клуб може стати банкротом. На момент написання статті акції Guild торгуються за 0,0069 фунтів стерлінгів за акцію, випущено приблизно 518,62 млн акцій.

Heroic

Heroic — це норвезька кіберспортивна організація, найбільш відома своїм провідним данським складом з CS:GO. До клубу також входить склад з Rainbow 6: Siege і гравці в ігри-симулятори.

У лютому 2021 року Heroic Group вийшла на ринок N-OTC (норвезький позабіржовий) через IPO. Однак ціна акцій клубу різко впала з початкового максимуму приблизно в 19 норвезьких крон.

На тлі триваючих фінансових проблем і значних сумнівів щодо своєї здатності продовжувати роботу, у травні 2023 року Heroic отримала пропозицію купити всі її акції за 55,9 млн норвезьких крон (5,26 млн доларів США). Якщо угоду схвалять акціонери, то її планують завершити вже влітку цього року і компанія знову стане приватною. На момент написання статті акції Heroic впали до 0,5 норвезьких крон, тобто майже у 40 разів в порівнянні з моментом виходу на біржу.

Semper Fortis Esports

Semper Fortis Esports — холдингова компанія, яка керує кіберспортивною командою Semper Esports, а раніше керувала ігровою гільдією Web3. Раніше Semper Esports змагалася в Rocket League, але зараз клуб не має складу в цій дисципліні.

Незважаючи на це, Semper Fortis Esports все ще котирується на фондовій біржі Aquis (AQSE), британській фондовій біржі, куди вона вийшла після IPO у квітні 2021 року, завдяки чому залучила 2,55 мільйона фунтів стерлінгів. З моменту виходу на біржу ціна на акції компанії впали у 25 разів. 

GameSquare

GameSquare — це канадська холдингова компанія з широким портфоліо, яке охоплює в тому числі створення контенту,  агентство та кіберспорт. У червні 2021 року GameSquare придбала північноамериканську кіберспортивну організацію Complexity за 27 мільйонів доларів. У березні 2021 GameSquare придбала менш відому кіберспортивну організацію Reciprocity, яка залишається не активною. GameSquare також заявила, що володіє міноритарним пакетом акцій мексиканської кіберспортивної команди з Rainbow7.

GameSquare вийшла на Канадську біржу цінних паперів, але після злиття з Engine Gaming & Media у квітні 2023 року компанія  зареєстрована на NASDAQ, а також на венчурній біржі TSX. Ціна акцій GameSquare на момент написання статті становить 5,78 канадських доларів.

Материалы по теме

Міжнародний Олімпійський Комітет анонсував створення Олімпійських ігор з кіберспорту

Виконавчий комітет МОК запропонував створити «Олімпійські ігри з кіберспорту». Питання вважається вже вирішиним і пропозицію буде проголосовано на 142 сесії МОК, яка відбудеться під час Олімпійських ігор у Парижі 2024 року.

BLAST шокували новою системою проведення турнірів. Розкладаємо по поличках, як вона змінить кіберспорт CS2

Із забороною франшизних ліг, яку Valve запроваджують у 2025 році, всі великі турнірні оператори, які підписували партнерські угоди з командами, будуть змушені переглянути систему своїх турнірів. Першими свою “революцію” анонсували BLAST і вона виглядає надзвичайно іноваційною і цікавою.

Степан Шульга назвав свій ТОР-3 найуспішніших в кіберспорті букмекерських компаній

Степан Шульга, відомий українцям, як головний ведучий українського кіберспорту і голова кіберспортивного напрямку Парі Матч, у своєму блозі на Linkedin поділився своїм баченням найуспішніших букмекерських контор, які зробили кіберспорт важливою частиною свого бізнесу.

Кіберспортивні діячі масово бойкотують Esports Awards за те, що премія продалася Саудівській Аравії

Таланти та кіберспортивні діячі, які роками були частиною престижної премії Esports Awards, масово відмовляються від співпраці з організаторами, які продались Саудівській Аравії і перенесли премію, що щорічно проходила в Лос-Анджелесі, в Ріяд на мультитурнір Esports World Cup.