Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

“Для міжнародної спільноти спорт є важливим вектором, який виражає громадську думку. Тому санкції у світі спорту мають величезний медійний вплив, який іноді перевищує вплив політичних заяв” – Міжнародне французьке радіо.

74 дні Україна живе в парадигмі війни, яка вплинула на життя кожного українця. Навіть наш сайт, далекий від політики, пише про події, пов’язані з війною, блокується в Росії та постійно піддається DDos атакам тих, хто не хоче чути думку вільної преси.

Але проблеми Українського кіберспорта знаходяться не десь в Росії, вони знаходяться в Україні, їх створили українці й настав час їх виправляти. 

Сьогодні ми поговоримо про так званий СНД-кіберспорт, та про тих, хто залишається його головним оплотом в Україні навіть на 74 день війни. Але для початку давайте подивимося, що відбувається у традиційному спорті. 

Реакція традиційного спорту на війну

Підтримка України перед початкома матчу АПЛ Евертон – Манчестер Сіті

[27 лютого 2022 року] Збірна України з фехтування на рапірах відмовилась виходити на поєдинок проти збірної Росії на етапі Кубка світу в Каїрі.
Крім того, фехтувальники показали плакат із написом англійською мовою: “Зупиніть Росію, зупиніть війну. Збережіть Україну, збережіть Європу!”

[28 лютого 2022 року] Польща, Швеція, Англія та ще 6 збірних з футболу наполягають на бойкоті матчів.

[1 березня 2022 року] У боях під Харковом загинув український біатлоніст Євген Малишев, він входив до юніорської збірної України. 10 березня йому мало виповнитися 20 років.

[6 квітня 2022 року] Відсутність громадянської позиції в українських спортсменів під час війни в країні може призвести до дисциплінарних наслідків. Про це заявив міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт.

[11 квітня 2022 року] Українські санкарі закликали усі країни бойкотувати змагання, що проводяться під егідою Міжнародної федерації санного спорту (FIL) через участь у них російських спортсменів.

[14 квітня 2022 року] Олімпійський чемпіон із греко-римської боротьби Жан Беленюк закликав відсторонити російських спортсменів від змагань.

[21 квітня 2022 року] Українські тенісисти закликали усунути з туру російських та білоруських гравців. Ми вимагаємо від WTA, ATP та ITF, щоб гравці, представники Росії та Білорусії, публічно й чітко відповіли на такі запитання:

1. Чи підтримуєте ви вторгнення Росії та Білорусі на територію України та розпочату цими країнами війну?
2. Чи підтримуєте ви військову діяльність Росії та Білорусі в Україні?
3. Чи підтримуєте ви режими Путіна та Лукашенка?

Інакше ми вимагаємо заборонити російським і білоруським спортсменам брати участь у будь-яких міжнародних змаганнях, як це вже зробив Вімблдон. Настає час, коли мовчання — це зрада, і цей час настав.


Перераховане вище – це лише верхівка айсберга об який вщент розбилося саме поняття дружби між українськими та російськими спортсменами на багато років вперед. Виступ українських спортсменів на одних змаганнях з росіянами зараз майже неможливий через санкції та бойкоти. Виступ в одній команді неприпустимий, аморальний та неможливий в принципі за будь-яких обставин.

Ідея СНД-кіберспорту вмерла? Ні – жива

Зовсім інша ситуація спостерігається в кіберспорті. Так відбувається не тому, що кіберспортсмени якісь дурні або аполітичні, ці слова не більше ніж відмовка.

Головна проблема полягає у тому, що протягом багатьох років в Україні постійно просувалася ідея так званого СНД-кіберспорту.

Цю ідею в першу чергу просували самі українці, бо їм це було вигідно. Сумно, але ця ідея пронизала усю нашу кіберспортивну спільноту і гасла “СНГ-киберспорт” та “Киберспорт вне политики” згадувалися так само часто, як росіяни зараз кажуть “Где вы были эти 8 лет”

Коментар українця під постом Олександра Петрика щодо Z-свастики на наліпках російських гравців, який наочно показує вплив авторитету s1mple на свою аудиторію. Замість патріотичної позиції молодь орієнтується на кумира, який своїм прикладом просуває ідею СНД-кіберспорту.

Українські студії трансляцій замість розвитку українського контенту розвивали російський, бо там було більше аудиторії та грошей, українські турнірні оператори розвивали не українські турніри, а турніри для СНД, бо там було більше учасників і більше грошей, а українські команди пропагували, що ми з росіянами одне ціле і залюбки будували свої склади на базі російських гравців, замість того, щоб підтримувати аматорський кіберспорт в Україні та розвивати її кіберспортивну сцену. 

Здавалося б війна все розставила по місцях, але це так лише на перший погляд. Вчора V1lat публічно визнав свою провину у пропагуванні СНД-кіберспорту, раніше студія Weplay повністю перейшла на українськомовні трансляції та заборонила участь росіян на своїх турнірах, Олександр Петрик заблокував для росіян свої відео та перейшов на створення виключно українськомовного контенту. Ми маємо ще багато інших менш медійних прикладів спокутування провини, але так вчинили далеко не всі. 

Поки найбільш свідома частина українського кіберспортивного ком’юніті все зрозуміла і намагається виправити помилки заради власних честі та гідності, пам’яті тих, хто загинув, задля побудови нової вільної держави, за яку зараз вмирають українські бійці на фронтах, інша частина спільноти дає чіткий сигнал, що СНД-кіберспорт все ще існує. 

Ці люди досі не розуміють, що вони вже програли, як вже програв Путін і лише час відділяє їх від провалу. Після 73 днів вбивства українців росіянами в головній команді країни Natus Vincere залишається грати 20 росіян. Сторонній людині у нинішній ситуації це здасться якоюсь брехнею, чимось неможливим, але це є правдою. 

Чужий серед чужих, чужий серед своїх

Наприкінці березня CEO NAVI Євген Золотарьов дає велике інтерв’ю виданню Washington Post у якому запевняє в тому, що NAVI буде не по дорозі з росіянами, які не виїдуть з Росії.

Ми не збираємося працювати з людьми, які живуть в Росії та платять податки Російській Федерації. У нас багато росіян, які роками грали за NAVI, і вони розуміють, що все, що відбувається на російському ТБ, — це лайно.
Ми не зможемо працювати з гравцями, які будуть там жити та платити податки. Тому ми готові допомогти переселити гравців, які не поділяють політику Російської Федерації.

Інтерв’ю було записане до того, як стало відомо про страшні звірства російської армії в Бучі та інших містах під Києвом, до трагедії Маріуполя. До того, як українці дізналися про зґвалтування неповнолітніх дівчат, про катування та вбивства мирного населення.

На фото закатовані російськими військовими цивільні громадяни з міста Бучі під Києвом. 

Після оприлюднення фактів цих злочинів українське суспільство пройшло точку неповернення. Для українського кіберспорту це означає, що перебування українських та російських гравців в одному складі, та ще й в українській організації неможливе з етичної та моральної точки зору. Росіяни в українській команді будуть сприйматися суспільством як зрада, як знущання з пам’яті тих, хто загинув та ще загине. 

Навіть на світовій арені санкції посилюються. До того, як виплили жахливі події у Бучі, Європейська Федерація Кіберспорту (EEF) заборонила росіянам виступати під власними прапором та гімном, але після ще більшої ескалації війни посилила санкції та взагалі заборонила російським кіберспортсменам брати участь у своїх змаганнях.

Раніше ми висловлювали думку, що вторгнення Росії в Україну є несправедливим і вимагає негайного припинення бойових дій. У цьому пункті немає іншого життєздатного варіанту, крім як зайняти чітку, безкомпромісну позицію – наголосив Ідо Брош, президент EEF.

Але на 74 день війни єдине, що зробили NAVI, це відверто по-дитячому на командному сайті прибрали у російських гравців прапори РФ, у гравців з інших країн прапори лишилися! Більш того, перед фіналом турніру DPC команда звільнила українця зі складу по Dota 2 та взяла на його місце росіянина. Це сталося через 2 місяці після початку війни, коли вже були відомі всі звірства Бучі. 

Коментар росіянина під новиною про санкції щодо російського кіберспортивного клубу Virtus.pro на найпопулярнішому російськомовному сайті є лише одним з тисяч, але добре показує загальне ставлення росіян у кіберспорті до українців.

Ми могли б ще довго перераховувати всі ті помилки, які NAVI зробили від початку війни, але вже і так очевидно, що в NAVI так і не зрозуміли, що своїми для росіян вони вже не будуть ніколи, але тепер вони стали чужими й для українців, принаймні для тих, хто поважає себе, свою країну, та героїв, які виборюють нашу незалежність.

Графік кількості гравців з різних країн в команді NAVI станом на 8 травня 2022 року, на 74 день від початку російської агресії. Для збільшення натисніть на зображення.

Спокутувати ці помилки команді доведеться дуже довго, а найкраще, що може зробити керівництво, це звільнити росіян та піти у відставку, передавши управління тим, хто є справжнім патріотом і хоче розвивати українську команду, та український кіберспорт. 

Задля справедливості потрібно додати, що NAVI не єдині, хто своїми справами продовжує плекати ідею СНД-кіберспорту та своїм прикладом слугує російській пропаганді, просуваючи ідеї “Русского мира” та “Единого народа”.

Так команда HellRaisers з початком війни розпустила свій склад з українських гравців, але відновила склад з росіян, а колишній менеджер NAVI з Dota 2, Андрій Чіпенко пішов тренувати російську команду BetBoom

Материалы по теме

NAVI підписали склад з Teamfight Tactics. Все заради клубного заліку на Esports World Cup

NAVI відкрили ще один склад, цього разу автобатлера Teamfight Tactics. До нього увійшли чотири південнокорейські гравці, які раніше виступали під тегом Dark Horse.

NAVI VALORANT Ukrainian Saga – анонс турніру з призовим 40 000 гривень

0

NAVI оголосили про проведення другого турніру своєї серії NAVI VALORANT Ukrainian Saga. 22 та 23 червня відбудуться кваліфікації, на яких будуть відібрані шість найкращих команд.

Беззаконня на TI! Українські колаборанти перемогли базованих українців через відключення електрики

0

Російська команда Дахака TMS, куди з NAVI нещодавно перейшли два українці mellojul і shigetsu, отримала технічну перемогу над Monte, після чого виграла відкриті відбіркові на The International 2024 в Східній Європі.

ІУДИ! П’ять українських колаборантів гратимуть на російському турнірі за російські команди

Цинізм деяких українських гравців в Counter-Strike просто неможливо осягнути. Через два з половиною роки повномасштабної війни чимало професійних гравців не знаходять нічого поганого в грі за російські команди на турнірі, який організує російський букмекер.