Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Пропонуємо вашій увазі переклад третьої частини серії статей про історію CS:GO, яку створив портал HLTV.org до десятої річниці легендарної гри. В 2014 році CS:GO зазнав бурхливого розвитку, кількість мейджорів зросла, зросли призові і конкуренція за трон значно посилилася.

Три мейджори, напружена боротьба за звання найкращої команди світу та експоненційне зростання кількості гравців визначили 2014 рік.

На початку 2014 року CS:GO продовжувала розвиватися, а сцена кіберспорту нарешті почала формуватися. Кількість гравців у гру стрімко зростала протягом року, спочатку перевищивши онлайн у 100 000 гравців у січні, а потім 250 000 гравців у серпні. Призові фонди турнірів все ще були досить скромними за сучасними мірками, але вже почали зростати.

З’явилося багато команд, які могли претендувати на звання найкращих у світі, звичайно, головними претендентами залишались Ninjas in Pyjamas, але поряд з ними були fnatic, які нещодавно перемогли своїх співвітчизників у першому CS:GO Major, а також VeryGames (незабаром стануть Titan), які закінчили 2013 рік серією перемог на кількох міжнародних турнірах на лані. Також почали з’являтися численні нові цікаві колективи, наприклад Virtus.pro, яка виграла StarSeries наприкінці 2013 року, та нова ітерація команди Natus Vincere.

Глобальний фінал 15 сезону ESEA Invite став першим міжнародним турніром на лані, однак це був скромний турнір на 6 команд, у якому брали участь лише три відомі колективи: Titan і дві найкращі команди Північної Америки, iBUYPOWER і Complexity. iBUYPOWER здобули цей титул, затвердивши себе як найсильніших у регіоні NA.

Далі відбувся ще один невеликий лан DreamHack Stockholm Steelseries Invitational, але ця подія була більш престижною в тому сенсі, що на ній окрім Titan брати участь Ninjas in Pyjamas, fnatic та Dignitas. Дві шведські команди, які потенційно могли претендувати на звання найкращих у світі, і молоді данці, які проявили себе як круті таланти. Titan зберігли свою чудову форму з кінця минулого року, забравши додому трофей завдяки натхненній грі Річарда ⁠shox⁠ Папійона, проте матчі на турнірі проходили у дивному форматі до однієї перемоги.

Ці два моменти показують, що CS:GO тоді все ще перебував у стадїї розвитку, бо турніри проводилися за незрозумілими форматами та з невеликою кількістю команд. У наші дні рідко можна побачити міжнародний турнір на лані без принаймні восьми команд, а зазвичай їх набагато більше. Також зараз міжнародні турніри на лані ніколи не проходять з матчами у форматі «до однієї перемоги».

Наступним турніром був Мейджор у Катовіце, Польща, який відбувся у березні. Було щось особливе в тому, наскільки багато конкурентів претендували на перемогу; Дуже багато команд мали шанси виграти цей турнір, Ninjas in Pyjamas відчували, що повинні отримати титул переможців Мейджору до того ж вони все ще були однією з найкращих команд у світі. Проте фаворитами тоді вважалися французи з Titan. 

fnatic виграли попередній мейджор, хоча перед цим здавалося, що вони, слабші за NIP та Titan. Окрім цього на турнірі було багато темних конячок, як-от команда HellRaisers, яка входила до трійки найкращих команд на турнірах минулого року, Astana Dragons, або Dignitas, які демонстрували чудову гру, хоча і не могли перевершити найкращі команди, зрештою ще були Virtus.pro, які здобули несподівану перемогу у фінальному турнірі 2013 року SLTV StarSeries VIII Finals, крім того, «збірна Польщі» грала на рідній землі.

Проте мало хто міг передбачити, що поляки зможуть зробити таке на домашньому турнірі в Катовіце. Вони не тільки здобули малоймовірну перемогу на Major, але й домінували, знищували суперників, віддавши лише одну карту на шляху до трофея. На цьому шляху вони здобули вражаючі перемоги: перемогли LDLC з рахунком 16-7 у груповому етапі, команду LGB, до складу якої увійшли Фредді ⁠KRIMZ Йоханссон та Олоф olofmeister⁠ Кадж’єр у чвертьфіналі, і здолали у фіналі ТОР-2 команду світу Ninjas in Pyjamas.

Їх перфоменс базувався на надійній грі за сторону CT, де вони мали приголомшливий коефіцієнт перемог у раундах з 72,7% у захисті, а в атаці вони були незупинні, як таран; Стиль, яким вони грали, був настільки переконливим, що отримав назву Virtus.plow (Vіrtus.плуг). Останнім фактором, який викував їх перемогу, був чудовий виступ Ярослава ⁠pashaBiceps⁠ Яжабковського, який набрав монстозний рейтинг 1,38 та став MVP турніру.

В момент цієї великої перемоги польський склад Virtus.pro сформувався, як могутня сила на світовій сцені Counter-Strike, і команда це підтвердила вже на наступному міжнародному турнірі Copenhagen Games.

На монументальній події, яка нагадувала лани старої школи, зустрілося 58 команд. Далі, коли сцена стала більш професійною, більшість команд припинала грати такі змагання.  На турнірі були присутні найкращі команди, як-от Titan, Ninjas in Pyjamas, fnatic і Virtus.pro, і це був турнір, який визначив майбутнє кількох з цих колективів на найближчі місяці.

fnatic боролися, проте поступилися молодим данцям з Dignitas 0-2 у чвертьфіналі, переможці першого Мейджора зайняли лише невтішне 5-8 місце. Titan також почали занепадати, в Копенгагені, після поразки від своїх співвітчизників з LDLC, вони  теж зайняли лише 5-8 місце. Незабаром після цього shox пішов з колективу. Virtus.pro підтвердила свій статус елітної команди, поступившись лише Ninjas in Pyjamas, та посівши друге місце.

Далі йшли турніри, які слугували трампліном до другого Мейджора року ESL One Cologne, на якому мали брати участь переможці багатьох великих міжнародних ланів. Першим турніром став фінал SLTV StarSeries IX, де команда Natus Vincere під керівництвом Данила Zeus⁠ Тесленка нарешті проявила себе і потрапила до числа найкращих у світі, вигравши титул, по дорозі двічі здолавши Titan та NIP.

Далі відбувся DreamHack Summer, де Natus Vincere зайняли друге місце і довели, що їхня перемога в StarSeries не була випадковою. Титул тоді завоювали Ninjas in Pyjamas, підтвердивши, що вони найкращі у світі в цей момент.

iBUYPOWER виграли ESEA Invite Season 16 Global Finals, чим підтвердили своє лідерство в регіоні NA. На DreamHack Valencia LDLC, у фіналі перемогли нову команду shox Epsilon, зірковий гравець не зміг показати той рівень, який зазвичай показував на інших турнірах.

Настав серпень, а разом з ним прийшли деякі інтригуючі для північноамериканської сцени новини. Склад Complexity підписав контракти з Cloud9, яка таким чином увірвалася на професійну сцену Counter-Strike. Попри те, що склад Cloud9 не досягне значних успіхів протягом решти року, успіх чекав на них у 2015 році.

Незадовго до другого Мейджора року відбувся турнір Gfinity 3, багатогранна подія, яка слугувала чудовою розминкою перед Кельном. Проте всі були шоковані, коли Ninjas in Pyjamas посіли лише 5-8 місце, бо у чвертьфіналі їх вибили Dignitas. Ніколай device Ріц і компанія наступали переможною ходою.

fnatic вдалося пройти до четвірки лідерів, бо їх новий склад з olofmeister і KRIMZ, який вони зібрали після шокуючої поразки на DreamHack улітку, почав працювати. Titan продемонстрували один зі своїх найкращих виступів на турнірах останнім часом, обігравши такі команди, як iBUYPOWER та fnatic на шляху до фіналу. Проте перемогу святкували саме Virtus.pro, заробивши другий титул протягом року, чим підтвердили реноме елітної команди у CS:GO.

Незадовго до ESL One Cologne, Ninjas in Pyjamas вважалися фаворитами турніру, вони виглядали найбільш збалансованими та гідними перемоги. Крістофер ⁠GeT_RiGhT⁠ Алесунд та Патрік f0rest Ліндберг продовжували виправдовувати статус двох найкращих гравців у світі, приносячи Ninjas in Pyjamas регулярні титули, і, попри те, що в команді постійно змінювався IGL, ним був то ⁠Fifflaren⁠ то Xizt, стратегія шведів працювала. Результат на Gfinity, безумовно, був не вдалим для команди і якби не ця подія, то NIP на мейджорі виглядали б явними фаворитами.

Проте GeT_RiGhT і компанія, які так домінували на початку CS:GO, нарешті отримали свій перший і єдиний титул Чемпіонів Мейджора. Перемога стала ще солодшою через те, що у гранд-фіналі вони перемогли fnatic, взявши реванш за свою шокуючу поразку на DreamHack Winter 2013. Нарешті легендарні шведи увінчали свої епічні досягнення перемогою на Major, на яку вони так заслужили.

Турніри по новій грі набирали обертів і в заключній третині року відбулося багато різноманітних турнірів. SLTV StarSeries X Finals став першою подією після Major, і саме fnatic стали першими у змаганні чотирьох команд. Попри те, що перемога не була видатною, на шляху до неї шведи двічі перемогли Natus Vincere, причому один з матчів був у форматі до трьох перемог на п’яти картах. Це був своєрідний тізер здобутків команди до кінця року. 

DreamHack Stockholm Invitational був наступним турніром, і настав час побачити результати першого французського решафлу, який згодом стане щорічною традицією. Titan, які забрали тріо з LDLC у складі  Maniac⁠, ⁠KQLY⁠  та apEX, отримали швидку віддачу від змін, вигравши титул і здобувши впевнену перемогу над LDLC та fnatic.

Після цього відбувся фінал Game Show Season 1, на якому грали Natus Vincere, Virtus.pro та склад HellRaisers з Олександром ⁠s1mple⁠ Костилєвим у складі. Саме Natus Vincere вийшли переможцями у цьому скромному заході, але HellRaisers  тоді їх ледве не обійшли, програвши з рахунком 2-3 у гранд-фіналі.

SLTV StarSeries XI виграли LDLC, команда помстилася своїм співвітчизникам з Titan, обігравши їх у верхньому фіналі, а потім перемогла Natus Vincere з рахунком 3-2 у Гранд Фіналі. Здавалося, що французький решафл народив одназу дві сильні команди, які можуть вигравати титули.  

Завершував жовтень насичений FACEIT League Season 2 Finals, де fnatic вийшли тріумфаторами, показавши переконливу серію перемог, та програвши лише одну карту, по дорозі легко  перемігши iBUYPOWER, Virtus.pro та Dignitas.

Згадана вище перемога у FACEIT League поклала початок періоду домінування fnatic, оскільки після Мейджора у Кельні вони стали провідною силою на світовій арені Counter-Strike. Вони підтвердили, що є елітною командою, вигравши StarSeries та потрапивши до четвірки кращих на DreamHack Stockholm, але після FACEIT League, вони ще виграли ESWC і Fragbite Masters, не програвши жодного матчу на трьох турнірах поспіль, та вигравши всі можливі трофеї. На шляху вони обіграли LDLC, Virtus.pro, Dignitas та iBUYPOWER.

DreamHack Winter Major був вже не за горами і здавалося, що fnatic збираються створити ще одну Шведську династію, можливо не таку, як у Ninjas in Pyjamas, але зберігши домінування своєї країни у CS:GO. У них було чотири гравці, яких можна було розглядати серед найкращих у світі, також їхній інгейм лідер виявився потужним тактиком, і вони були просто неперевершеною командою при грі за сторону CT.

Однак домінування fnatic не було головною подією напередодні Мейджору. У листопаді навкруги CS:GO розгорнувся скандал, який залишається наймасштабнішим і до наших днів. Француз KQLY отримав VAC-бан лише за тиждень до останнього Мейджору року DreamHack Winter 2014. Скандал був настільки драматичним тому, що гравец, який нібито перебував на піку своїх сил, грав за одну з найкращих команд світу та був законним претендентом на титул Major, виявився шахраєм.

Titan нещодавно виграв DreamHack Stockholm, випередивши такі команди, як fnatic, Ninjas in Pyjamas і LDLC. У поєднанні з тим фактом, що KQLY був гравцем, який зробив нереальний хедшот всіх часів у стрибку, скандал із шахрайством навколо нього потужно сколихнув світ Counter-Strike .

KQLY був аж ніяк не єдиним гравцем, якого забанили, його співвітчизник Гордон Sf⁠ Гірі, який грав у той час за Epsilon, також був заблокований VAC у тій же хвилі банів. Вишенькою на абсолютно небажаному торті стала повна дискваліфікація команди Titan з Мейджора. Оскільки KQLY був частиною колишнього ядра LDLC із трьох гравців, які отримали запрошення на Мейджор, разом із apEX і Maniac, його команда була дискваліфікована з DreamHack Winter.

Цей Мейджор міг запам’ятатися як турнір, в якому команда LDLC, що складалася з таких імен, як shox, ⁠NBK- та Happy, перебуваючи у чудовій формі після великого французського решафлу здобуде епічну перемогу. На жаль, попереду було ще більше скандалів. На груповому етапі LDLC зробили те, що від них очікували, здобули дві перемогу у матчах BO1, причому одна з них була проти Ninjas in Pyjamas.

Жеребкування чвертьфіналу було невдалим для французької п’ятірки, оскільки вони зіткнулися з fnatic, які посіли друге місце у своїй групі. Останнім часом шведи двічі перемагали французів у Гранд Фіналах, спочатку на ESWC 2014, а потім на Fragbite Masters Season 3. Два суперникі перед турніром вважалися головними фаворитами у боротьбі за трофей, що додавало ще більше інтриги до і без того захоплюючого матчу.

Незважаючи на нещодавні негаразди, французький загін стріляв з усіх гармат, вигравши Dust2, де вони продемонстрували свою могутню вогневу міць; вони настріляли 19-7 по опенфрагам і мали середній рейтинг команди 1,14 порівняно з 0,81 у fnatic. Проте шведи виграли Cache, карту, на якій вони були найкращими в світі на той час і перевели гру на вирішальну карту Overpass, яку щойно додали у гру і тому її в основному всі банили під час вето.

Дехто пам’ятає, що сталося далі, а ті, хто не бачив те божевілля, можуть почути про це зараз. При рахунку 1-1 у серії, fnatic провалилися за терористів і програли пістолетку за CT і йшли з рахунком 3-13 на вирішальній карті. Саме в цей момент шведи почали використовувати сумнозвісний pixel-boost на Overpass.

olofmeister купив scout і зробив підсадку на Optimus, яка дозволила йому зазирнути в конструкцію та спостерігати за коннектором та A-short. Він міг не тільки контролювати величезну область карти, але й був непомітним і LDLC його не могли вбити. По суті, гравець був невидимим та непереможним. Французький загін не розумів, чому вони постійно вмирають, також здавалося, що fnatic наперед знають, куди вони йдуть.

Врешті решт LDLC вдалося зрозуміти, що роблять суперники і вони зробили власну підсадку біля Т-спавна, щоб протистояти olofmeister, але швед вчасно помітив буст, і вже було піздно — shox і компанія програли матч.

Після гри здійнявся хаос. Спільнота була розлючена на fnatic, команду, як вже і так хейтили через низку причин, в тому числі через звинувачення у шахрайстві, які висували проти Робіна flusha Ренквіста в минулому, а також через гнів на ⁠JW за відмову потиснути руку NIP під час DreamHack Winter 2013.

Адміністратори влаштували абсолютний безлад, спочатку вони хотіли повністю переграти карту, потім повідомили, що LDLC використали хоч і менш впливову, але теж незаконну підсадку, потім вони вирішили переграти всю серію. Згодом, під сильним тиском спільноти, fnatic поступився та вирішиили відмовитися від гри, а LDLC пройшли далі та зрештою перемогли Ninjas in Pyjamas у Гранд Фіналі і завоювали титул чемпіонів Мейджора.

fnatic змогли оговтатися від фіаско на Мейджорі, вигравши ESEA Invite Season 17 Global Finals, останню велику подію року. Таким чином Маркус pronax⁠ Уолстен і компанія підтвердили свій статус найкращої команди у світі на той момент, та підігріли супечки щодо того, чи можна їх називати найкращою командою 2014 року.

Їхні перемоги були дуже впевненими у другій половині року, включаючи серії перемог над кожною з інших елітних команд найвищого дивізіону, причому команда зазнала зовсім не багато поразок. Якби не їх дивний виступ на DreamHack Winter, вони, ймовірно, також додали б титул переможців Мейджору до списку своїх досягнень і завершили б рік п’ятьма перемогами на LAN поспіль.

Фінальний рейтинг команд HLTV підтвердив статус fnatic, як команди №1 у світі, поставивши фінальну крапку в році, який став свідком багатьох суперечок, постійних змін переможців на великих турнірах та напруженої боротьби за звання найкращої команди у світі.

Топ-20 гравців від HLTV демонстрував домінацію fnatic та LDLC, оскільки з кожної з команд у ньому було представлено по чотири гравці, проте найкращим все одно став GeT_RiGhT з NIP.

Читайте також попередні матеріали з історії CS:GO

Оригінальна версія статті англійською знаходиться тут.

Материалы по теме

NAVI звільнили двох українців і казахстанця зі складу з Dota 2

NAVI у не властивій їм манері з невластивими клубу формулюваннями звільнили ядро свого складу з Dota 2. Шукати нові можливості пішли два українці V-Tune та laise, а також казахстанець Nicky`Cool.

EA несподівано оголосила про закриття мобільних версій Apex Legends та Battlefield

EA оголосила про закриття мобільних версій Apex Legends та Battlefield, це стало справжньою несподіванкою, враховуючи те, що у 2022 році компанія звітувала про фантастично успішний старт Апексу і будувала великі плани на її розвиток.

178,5 мільйонів доларів на вбивство українців — кого підписали Team Spirit і чому за російський клуб грають українські колаборанти

Team Spirit, яка на початку повномасштабної війни виїхала з Росії і намагалася завуальовано позиціювати себе, як так звану сербську організацію, підписала російського спонсора фінтех-компанію Yandex.

Легендарний турнір Copenhagen Games скасовано третій рік поспіль. Організатори намагалися, але так і не знашли фінансування

0

Організатори легендарного турніру Copenhagen Games повідомили про перенесення турніру на невизначений термін. Причиною скасовання події стала неможливість знайти спонсорів при тому, що турнір і так знаходився на дотації міста Копенгаген.