Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Помер Антон Sneg1 Черепенніков – хрещений батько російського кіберспорту, який зміг зв’язати швидко зростаючий ринок геймінгу з грошима путінських олігархів і фактично вибудував так званий СНД-кіберспорт, основною метою якого було формування єдиного російськомовного простору та насадження наративів про “єдиний народ” і про “кіберспорт поза політикою”.

За даними джерел тіло 40-річного Черепеннікова знайшли мертвим сьогодні вночі у його офісі на Мічурінському проспекті. Попередня причина смерті – зупинка серця. Від знайомих Антона відомо, що він дуже уважно ставився до свого здоров’я і версія про ненасильницьку смерть здається дуже сумнівною.

Антон безперечно був видатною особистістю і залишив значний слід як в історії кіберспорту Росії і так званого СНД, так і у формуванні російської машини репресій і пропаганди. Він став тим, хто з одного боку створив російську кіберспортивну монополію для формування думок підростаючого покоління і одночасно з цим створював найсучасніші системи стеження для ФСБ.

Кіберспортивна молодість

Свою молодість Антон провів у комп’ютерних клубах змагаючись на перших кіберспортивних турнірах. Вже у 2002 році Черепенніков став пробувати себе у кіберспортивному бізнесі, ставши менеджером тоді провідної кіберспортивної команди Forze.

 Весь цей час він займався різноманітним бізнесом і не безрезультатно,  бо вже тоді, як згадують гравці, приїжджав до клубу з водієм-охоронцем. 

На одному з турнірів Sneg1 здружився з культовою особистістю російського кіберспорту Олексієм Колесніковим, разом вони створили команду Iron Will, в якій Черепенніков грав і зміг навіть здобути бронзу на російських відбіркових WCG у 2010 році.

У 2011 році Колесников зареєстрував компанію «Исфорс Рус», яка стала основою майбутнього наймогутнішого кіберспортивного холдингу в Східній Європі. 

В перші два роки Черепенніков вкладав в команду власні гроші і лише згодом йому вдалося залучити першого спонсора компанію BenQ. 

У 2014 році «Ісфорс Рус» перейшла від Колесникова до Черепеннікова. Невдовзі після цього Черепенніков зустрів засновника української кіберспортивної команди Natus Vincere Олександра Кохановського — разом вони у 2015 році започаткували студію для трансляцій Storm Studio та компанію-організатора турнірів Dreamz Media. Ці компанії лягли цеглинами в основу величезного кіберспортивного холдингу ESforce, яким згодом зацікавився мільярдер Алішер Усманов.

Фактично Черепенніков передав Кохановському долю в холдингу в обмін на медіа-права в NAVI. Пізніше цей тандем розвалився, коли в ESForce прийшли величезні інвестиції від путінського олігарха Алішера Усманова. 

Гроші олігархів

Один із колишніх співробітників Virtus.pro згадує, як восени 2015 року на чемпіонаті у Франкфурті вперше познайомився з новими партнерами Черепеннікова: «Він приїжджав на турніри з якимись дядьками важливими, ходив з ними, показував усе, ось дивись, моя команда. Вони такі, “так-так, круто-круто”. Потім виявилося, що це якийсь заступник генерального директора “Мегафону”. Я таких шишок поруч із ним не бачив до цього. Мабуть, у нього змінилося коло спілкування, змінилися люди, змінилися зв’язки в ці роки і через це гроші прийшли».

Офіційно про інвестиції у Virtus.pro стало відомо у жовтні 2015 року. Тоді USM Holdings Алішера Усманова оголосив про намір вкласти в кіберспортивну команду та інші активи Черепеннікова та засновника Natus Vincere Кохановського понад $100 мільйонів.

Засновані Черепенниковим та Кохановським студія для трансляцій та компанія-організатор турнірів разом із їхніми кіберспортивними командами Virtus.pro та Natus Vincere на той момент вже стали частиною гігантського холдингу під назвою ESforce. Пізніше українську StormStudio закрили і замінили на RuHUB, організацією якої займався найвідоміший український кіберспортивний коментатор Віталій V1lat Волочай. 

Приблизно в той же час відбулася революція в ФКС Росії. Завдяки зв’язкам у провладних колах холдинг Черепеннікова прибрав до своїх рук федерацію, змістив її керівництво і ФКС почали накачувати грошима. Її офіс розташувався у сусідніх дверях с офісом самого ESForce в новому люксовому клубі YOTA Arena, на який, за даними деяких джерел було витрачено понад 10 мільйонів доларів.

Завдяки протекції у владних колах вже в червні 2016 року кіберспорт в Росії визнали офіційним видом спорту, яким керувала ФКС повністю залежна від структури Черепеннікова, підпорядкованої олігарху Усманову. 

Ми і є кіберспорт

До холдингу ESForce увійшли провідна команда Virtus.pro, студія трансляцій RuHUB, найбільший у Східній Європі кіберспортивний портал Cybersport.ru, провідний кіберспортивний майданчик YOTA Arena, кіберспортивний оператор EEE і серія найбільших у Східній Європі турнірів EPICENTER. Неофіційно холдингу підпорядковувалася Федерація комп’ютерного спорту Росії. Ії заступником працював один з керівників ESForce. 

Таким чином за гроші олігарха Усманова Антон Черепенніков не просто монополізував російський кіберспорт, він створив найбільшу кіберспортивну структуру у Східній Європі. 

На сайті ESforce навіть було зазначено, що сумарно ресурси компанії “охоплюють 90% кіберспортивної аудиторії в Росії та СНД, а також покривають значну частину профільної міжнародної аудиторії”.

Цікаво, що окрім кіберспорту Усманов також займався фехтувальним спортом, очолюючи міжнародну федерацію.

2020 року стало відомо — холдинг ESforce, в який ще кілька років тому Алішер Усманов вклав 100 мільйонів доларів, подешевшав більш ніж утричі. Його власник, компанія Mail.ru Group, знизила оцінку цього бізнесу з 100 мільйонів доларів до 30 мільйонів.

Всі роки роботи холдинг розкидувався грошима. Гравці команди VP отримували величезні зарплати, сайт Cybersport.ru скуповував найкращих авторів і май величезну редакцію, працівники EEE хизувалися своїми турнірами, на створення яких витрачали мільйони доларів, причому перед ними навіть не ставилося за мету зробити івенти прибутковими. 

Більшість спонсорів турнірів складали структури, які також належали олігарху Алішеру Усманову, наприклад мобільний оператор Мегафон та соціальна мережа VK. 

В створенні єдиного російськомовного простору в кіберспорті Черепеннікову і Усманову активно допомагали чисельні українські кіберспортивні діячі. Ряд з них допомагав будувати студію RuHUB, хтось працював на Cybersport.ru, а хтось рекламував російські івенти і їздив до Москви їх коментувати та працювати зі сцени. 

С кожного кута було чутно про “наших хлопчиків” в контексті єдиного російськомовного простору так званого СНД і все це вже після 2014 року. 

Цифрові кайдани

У 2015 році – паралельно розвитку Virtus.pro – Черепенніков заснував холдинг «Цитадель», до якого увійшли «Основа Лаб» та розробник СОРМ «Малвін Системс». Наразі «Цитадель» володіє більшістю виробників СОРМ в Росії. СОРМ – (скорочено від російською Система технических средств для обеспечения функций оперативно-розыскных мероприятий) – російська система тотального прослуховування.

Цитадель стала фактично монополістом з прослуховування росіян. Оператори зв’язку повинні були зберігати аудіозаписи всіх дзвінків та тексти повідомлень протягом півроку, а інтернет-провайдери – інтернет-трафік протягом місяця. Такі правила прописані у пакеті «антитерористичних» законопроектів, які отримали назву «пакет Ярової».

З моменту набрання чинності законом заснована Черепенніковим «Цитадель» отримала 20 мільярдів чистого прибутку.

В цей час Черепенніков віддалився від своєї кіберспортивної імперії і залишив холдинг, переїхав до будівлі навпроти, оточивши себе охоронцями. Колишній співробітник Virtus.pro згадує, що згодом Черепенніков взагалі перестав з’являтися без кордону з охорони.

Зараз «Цитадель» (як і ще понад 30 IT-компаній) входить до також заснованого Черепенниковим «ІКС Холдинг». 2020 року його купив мільярдер Алішер Усманов.

Одразу кілька експертів ринку інформаціїної безпеки називають Черепеннікова зіц-головою для Усманова, який знаходиться під міжнародними санкціями. Після початку повномаштабної війни в Україні і сам Sneg1 потрапив під санкції США.

Серед опитаних російським виданням «База» експертів та учасника ринку жоден не вважає Антона Черепеннікова самостійною фігурою на ринку СОРМ. Найчастіше його називають «аватаром для бізнес-інтересів Алішера Усманова».

Прибуток «Цитаделі» у 2016 році становив 372 мільйони рублів, у 2020 — 9,2 мільярда рублів. Загалом за п’ять років холдинг отримав прибуток у розмірі 20 мільярдів рублів.

Окрім тотального контролю за росіянами компанії Черепеннікова займалися і технологіями з уповільнення та ізоляції рунета. 

З 15 червня по 15 липня 2021 року в Росії пройшли навчання з ізоляції рунету: відключення російського інтернету від загальносвітового. Кількома місяцями раніше за допомогою того ж обладнання Роскомнагляд почав уповільнювати доступ до соціальної мережі Twitter, за всіми цими процесами стояли структури, пов’язані з колишнім кіберспортсменом Антоном Sneg1 Черепенніковим і його босом путінським олігархом Алішером Усмановим. 

Історична постать

В історію Росії Черепенніков увійде як аватар путінського олігарха Усманова, який одяг цифрові кайдани на 140 мільйонну країну. В історію кіберспорту Черепенніков увійде як людина, яка надула величезну бульбашку спорту з комп’ютерних ігор за гроші олігархів з метою взяти під контроль молоду індустрію, що розвивається, щоб впливати на думки мільйонів молодих геймерів. 

Як наслідок, зараз ми бачимо чисельних українців, які грають в одних з росіянами командах, ми бачимо українців, які грають на турнірах від холдингу Усманова VK, ми бачимо українців, які працюють в російських студіях кіберспортивних трансляцій і ми бачимо росіян, які все ще грають в найбільших українських командах. Через півтора роки війни ми все ще не можемо позбутися клейма СНД-кіберспорту і цей наратив регулярно просувається як у російських, так і у західних ЗМІ, бо це поняття надійно вкорінене в думках завдяки Черепеннікову і тим, хто йому допомогав будувати імперію ESForce на криваві гроші посіпак Путіна.

Материалы по теме

Російський кіберспортивний спрут розкинув щупальця в Європі, а Україна не може нічого вдіяти

Росіяни продовжують експансію в Європу, намагаючись залишитися у світовому кіберспорті попри війну в Україні. Схоже, одіозний холдинг ESForce і російські олігархи, які за ним стоять, стали розумнішими і тепер не кладуть всі яйця в одну корзину.

Фехтувальницю Ольгу Харлан дискваліфікували з Чемпіонату Світу. Як це пов’язано з кіберспортом

Українську спортсменку та олімпійську чемпіонку с зняли з чемпіонату світу з фехтування в Мілані після відмови потиснути руку суперниці росіянці Ганні Смирновій, яка виступає під нейтральним прапором.

Продаж або фейк? Стала відома сума, за яку Virtus.pro продали вірменським інвесторам і вона не вселяє довіри

Стало відомо за скільки російська група компаній VK продала головний російський клуб Virtus.pro вірменським інвесторам. Російське видання “ВЕДОМОСТІ” повідомило, що згідно з фінансовим звітом VK, клуб було продано за суму в 174 мільйони рублів (2,27 мільйона доларів США).